Bronz pentru HC Dunărea la Supercupa României | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Bronz pentru HC Dunărea la Supercupa României

* după un meci fabulos, formația brăileană a câștigat cu 35-25 finala mică cu Rapid București * formația pregătită de Jan Leslie pornește cu dreptul în noul sezon competițional

HC Dunărea a făcut un meci fabulos cu Rapid București, s-a impus cu 35-25 și este medaliata cu bronz la Supercupa României. Viteza de joc și faza de apărare făcută impecabil au făcut diferența în finala mică.

Jan Leslie a alcătuit strategia perfectă, handbalistele pe care le pregătește au jucat ceea ce au antrenat, astfel că meciul a fost cât de cât echilibrat doar în primele 13 minute. Kassoma a deschis scorul, Michalak a egalat 1-1, în minutul 2, apoi Kovarova a marcat de două ori la rând, astfel că în minutul 3 HC Dunărea conducea cu 3-1. Rapid s-a apropiat la un gol, 5-6, în minutul 13. Din acest moment HC Dunărea a luat jocul pe cont propriu și a pus un decalaj de cinci lungimi, 10-5, între ea și adversara sa, diferență care s-a materializat pe tabelă și în minutul 25, 16-11. Rapid a continuat să evolueze în teren fără claritate în joc, nu a excelat nici în faza de atac și nici în cea de apărare, fapt de care a profitat formația brăileană care la pauză a avut un avantaj de 7 goluri, 20-13.

Repriza a doua nu a avut istoric. Cu toate că Jan Leslie a rulat toate handbalistele trecute pe raportul de arbitraj, HC Dunărea a evoluat la un nivel ridicat, astfel că în minutul 43, după golul marcat de Mireya Gonzalez, avea 10 lungimi avantaj, 26-16. Tot Gonzalez a marcat pentru 27-16, iar Liscevic (min. 44) pentru 28-16. Diferența de scor a crescut la 13 goluri, 30-17, în minutul 49, după reușita semnată de Raicea.

Fără mari eforturi, HC Dunărea s-a impus în fața Rapidului cu 35-25, aceasta fiind cea mai mare diferență de scor în istoria disputelor dintre cele două cluburi.

Pentru Rapid București au marcat: Janjusevic 4 goluri, Ristovska 4, Korsos 3, Grozav 3, Kouyate 3, Gonzalez Ortega 2, Kassoma 2, Fraga Fernandez 2, Buceschi 1, Ostase 1. Șandru a avut 5 intervenții, Duijndam 4 intervenții.

Pentru HC Dunărea au marcat: Michalak 7 goluri, Jezic 5, Liscevic 4, Schmelzer 3, Kovarova 3, Mireya Gonzalez 3, Lixăndroiu 2, Milosavljevic 2, Raicea 2, Borș 2, Coteț 1, Popa 1.

• Telefon: 0239-611053
  • Fax: 0239-611054