CSO Ianca nu a putut tine pasul cu Liga a III-a | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

CSO Ianca nu a putut tine pasul cu Liga a III-a

Promovata in cel de-al treilea esalon fotbalistic al tarii, dupa un duel cu Eldomir Viziru si Victoria Traian, CSO Ianca nu a rezistat decit 14 etape. Echipa din Ianca nu a fost pregatita si nu s-a acomodat cu rigorile Ligii a III-a astfel ca presedintele clubului, Mircea Mircescu, a hotarit sa o retraga din campionat.
In cele 14 etape ale turului, CSO a cistigat un singur meci, in deplasare la Abatorul Slobozia si a marcat doar 11 goluri.
Golgeterul echipei a fost Gatiu cu 6 reusite, urmat de Perca, 4 goluri si Dragota, 1 gol.
In perioada in care a activat in seria a II-a a Ligii a III-a, conducerea clubului a schimbat trei antrenori. La inceput de pregatirea echipei s-a ocupat cel care a promovat-o, instructorul Ilie Ghetu, insa cu trei saptamini inainte de startul campionatului a fost inscaunat ca antrenor principal Adrian Baldovin, insa fostul colaborator al lui Ionel Iuga la CF Braila nu a rezistat decit sase etape. In aceasta perioada CSO Ianca nu a cistigat nici un joc.
Succesorul lui Baldovin, Iacob Carst, a fost singurul tehnician care a reusit sa obtina o victorie cu CSO si nu oriunde, ci in deplasare la ocupanta locului al 17-lea, Abatorul Slobozia. Tot in aceasta perioada formatia din Ianca a incasat si cea mai severa infringere, 1-8, la portul Constanta.
In ultimele doua runde a revenit pe banca tehnica Ilie Ghetu.
Fara sa mai primeasca subventii din partea oficialitatilor locale, Mircea Mircescu a fost nevoit sa retraga echipa din campionat.
"Am ajuns la concluzia ca nu avem lot pentru Liga a III-a, nu toti
jucatorii au valoare de acest esalon. Am plecat la drum cu 25 de
jucatori si pe parcurs lotul s-a subtiat la 14-15 fotbalisti. Nu stiam ce inseamna Liga a III-a, acum am ceva date despre
acest esalon, vom pastra actualul lot, ne vom intari cu citiva jucatori
si peste doi ani sper sa revenim in cel de al treilea esalon fotbalistic
al tarii" a precizat la rindul sau Mircea Mircescu.

Doar Perca a parasit echipa

Dupa ce a retras echipa din campionat Mircea Mircescu a primit citeva oferte pentru jucatorii sai, insa presedintele formatiei din Ianca a fost de acord doar cu plecarea lui Perca, fotbalist imprumutat de CSO de la Petrolul Braila.
Perca va juca in retur pentru Onix Rm. Sarat, grupare la care antrenor principal este Mihai Ciobanu.
In sezonul de primavara CSO va evolua probabil in Liga a IV-a braileana insa rezultatele ei nu vor conta in clasament.

Victorie la Abatorul in etapa a 10-a
* formatia lui Iacob Carst a reusit o repriza secunda excelenta si a
intors rezultatul in favoarea ei, cistigind cu 5-4

In timp ce Viitorul Insuratei pierdea pe teren propriu si CF Braila parasea terenul umilita la Bacau, echipa de la care se astepta mai putin la un rezultat bun in acea runda, CSO Ianca, a reusit sa salveze onoarea fotbalului brailean.
A fost insa un succes la care nici cei mai infocati suporteri nu-l mai concepeau, dupa ce la pauza Abatorul avea doua goluri avantaj, 3-1, iar in minutul 50 era chiar 4-1 pentru formatia din Slobozia.
Practic meciul a avut doua parti distincte, prima a fost dominata la
toate capitolele de gazde, care au si reusit sa inscrie de trei ori prin
Nohai (min. 2, 10), si Bunea, fata de oaspeti care nu au marcat
decit o singura data prin Perca (min. 9) si o a doua care a fost la
discretia elevilor lui Iacob Carst.
Nici chiar golul inscris de Miclea la inceputul partii secunde nu a
inmuiat gleznele adversarilor. Din minutul 50 elevii lui Iacob Carst au preluat initiativa si dupa ce Perca a reusit al doilea gol al sau in minutul 53 a venit replica atacantului Gatiu, care pina la finalul jocului a reusit hat-trick-ul. Intr-un interval de doar zece minute, Gatiu a perforat de doua ori poarta adversa, golul al doilea fiind chiar unul de generic, lob de la marginea careului peste portarul advers si astfel scorul a redevenit egal, 4-4. CSO a profitat de lipsa de reactie a gazdelor si, dupa ce a egalat, cu cinci minute inainte de final a dat lovitura de gratie. Postolea si Baciru au combinat la mijlocul terenului, a urmat o centrare in fata portii si Gatiu a trimis mingea in plasa portii gazdelor.
"Au alergat, au muncit si-au dorit cu ardoare victoria si au reusit-o.
Ne trebuia un rezultat ca acesta pentru moralul echipei. De doua
etape am tot scapat punctele printre degete, dar acum am reusit sa
cistigam. Sper ca in urmatoarele meciuri sa acumulam alte puncte
si sa parasim zona "nisipurilor miscatoare" declara la finalul meciului Mircea Mircescu, presedintele gruparii din Ianca.
Victoria de la Slobozia a ramas insa singurul rezultat bun pentru CSO Ianca, formatie care dupa alte patru infringeri consecutive avea sa se retraga din campionat.