Dacia Unirea, învinsă cu 3-1 în amicalul cu Unirea Braniștea | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Dacia Unirea, învinsă cu 3-1 în amicalul cu Unirea Braniștea

• la pauză a fost 0-0 • Eloh și Amara au ratat singuri cu portarul Butunoiu • cei doi nigerieni au colaborat la golul marcat de Eloh

Dacia Unirea a fost învinsă cu 3-1 în primul amical susținut în această vară, în deplasare, de Unirea Braniștea. Marian Samuilă a început partida cu un unsprezece apropiat de cel pe care îl va trimite în teren pe Municipal miercuri, 2 august, în prima fază națională a Cupei României, în fața celor de la Viitorul Ianca și anume: Zaharia – Stepaneco, Sava, Ene, Simion – Balaban, Boroșu, Dragomir, Răileanu – Ghiță, V. Robu.

Antrenorul Ionuț Niculcea a împărțit lotul în două pentru că vineri a jucat cu Dacia Unirea iar sâmbătă în deplasare, la Viitorul Șuțești, astfel că primul unsprezece a fost format din: Olaru – Postelnicu, Enache, Manea, Tarozzi – Lefter, Vasile, Dragomir, Gherase – Duțu, Olteanu.

În prima repriză, echipa gazdă a avut o posesie superioară a mingei însă fără să-și creeze ocazii clare de gol. Marile ocazii ale primei părți au aparținut formației pregătite de Marian Samilă. Dacia Unirea a trimis prima minge pe spațiul porții prin Boroșu iar două minute mai târziu, mingea șutată de Duțu a fost deviată în corner de un apărător al formației brăilene. Vali Robu (min. 18) a șutat de la 22 de metri dar din nou Olaru a fost la post. În minutul 21, Duțu și Enache nu au reușit să cadreze mingea pe spațiul porții din poziții foarte bune. Singura ocazie clară  a gazdelor s-a derulat în minutul 30, când Lefter i-a pasat lui Vasile care a șutat plasat însă Zaharia a scos mingea din vinclu. La ultima fază a primei reprize, V. Robu a șutat puternic dar Olaru a respins mingea în corner.

În repriza a doua Dacia Unirea a evoluat în următoarea alcătuire: Zaharia – Sava, Ene, Emanuel, Simion – Altay, Amara, Boroșu, V. Robu – Turcu, Eloh.

Formația brăileană putea marca prin Eloh (min. 54), însă nigerianul nu a reușit să-l învingă pe Butunoiu, din 8 metri.

Unirea Braniștea a reușit să deschidă scorul în minutul 59, prin Grădinaru, după o pasă inspirată a lui Lefter. Dacia Unirea putea egala în minutul 64 însă Amara nu a reușit să marcheze singur cu Butunoiu. Și, în loc de 1-1, în minutul 75 s-a făcut 2-0 pentru echipa gazdă care a înscris prin Gherase. Gherase a realizat “dubla” în minutul 85 și era 3-0 pentru gazde. Cu trei minute înainte de finalul amicalului a marcat Eloh și amicalul a fost câștigat cu 3-1 de echipa pregătită de Ionuț Niculcea.

La Dacia Unirea au mai evoluat Gorgovan, Matei, Stratulat, Drogeanu, Cazacov.

“Sunt mulțumit de ceea ce am realizat în prima repriză. Cu toate că am venit după o vacanță lungă, jucătorii au înțeles ceea ce doresc de la ei. A fost un test util în vederea meciului de miercuri din Cupa României, cu Viitorul Ianca”, ne-a declarat antrenorul Marian Samuilă.

• Telefon: 0239-611053
  • Fax: 0239-611054