Dacia Unirea, învinsă cu un usturător 6-0 de Hermannstadt | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Dacia Unirea, învinsă cu un usturător 6-0 de Hermannstadt

* meciul a fost controlat în totalitate de echipa sibiană

Echipa sibiană a început în forță meciul cu Dacia Unirea însă ocaziile clare de poartă au apărut abia din minutul 24. În acel minut, Băjan a trimis mingea, cu capul, spre poartă, dar Andrei a respins-o în corner. Două minute mai târziu, Buhăcianu a șutat din 10 metri în brațele portarului echipei brăilene. Dominarea gazdelor s-a concretizat abia în minutul 37 când, după ce a primit mingea de la Năstăsie, Buhăcianu a deschis scorul în favoarea echipei Hermannstadt. Putea fi 2-0 pentru gazde în minutul 43, însă Năstăsie a lobat mingea peste Andrei dar și pe lângă poartă.

Hermannstadt și-a dublat avantajul la trei minute de la reluare, după golul marcat de Balaure. Dacia Unirea a reușit un contraatac în minutul 50, Stănescu a șutat de la marginea careului iar Pantea a deviat mingea spre propriul portar. Dacia Unirea a mai avut o șansă de a reduce din diferență însă mingea șutată de Stănescu a fost deviată în corner de Stoica. Echipa gazdă a marcat și al treilea gol, în minutul 67, prin Călin Popescu, după o pasă de la Buhăcianu. După doar trei minute, coautorul golului al treilea, Valentin Buhăcianu, a dus scorul la 4-0 pentru Hermannstadt.

Până la finalul partidei Hermannstadt a mai înscris de două ori, prin Sîntean (min. 83) și Balaure (min. 92) și s-a impus cu 6-0.

Dacia Unirea: Andrei – Pătlăgică (min. 67: Duțu), Moroianu, Ciobanu (min. 55: Șandru), Stănciulescu -  Taciuc (min. 46: Cocârlă), Lungu, Apostol, V. Robu (min. 55: Ioniță) - R. Stănescu, Priboi (min. 46: Voinescu).

• Telefon: 0239-611053
  • Fax: 0239-611054