Dacia Unirea s-a impus cu 3-0 în amicalul de la Sporting Liești | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Dacia Unirea s-a impus cu 3-0 în amicalul de la Sporting Liești

• un rezultat de moral pentru brăileni în perspectiva participării în sezonul competițional 2024-2025 • “Am avut agresivitate, am fost primii la minge, sunt mulțumit de joc și de rezultat”, a spus antrenorul Marian Samuilă la finalul amicalului

Dacia Unirea Brăila a încheiat seria meciurilor de verificare în vederea sezonului competițional 2024-2025, cu o victoria categorică, 3-0, în deplasare la Sporting Liești.

La capătul primului sfert de oră, Koko i-a pasat lui Răileanu care a trimis mingea în vinclul porții gazdelor și echipa brăileană conducea cu 1-0. În minutul 35, Dacia Unirea și-a dublat avantajul, 2-0, Răileanu a întors mingea la Eloh care nu i-a dat nicio șansă portarului de la Sporting Liești.

La pauză a fost 2-0 pentru gruparea de la Dunăre, cu toate că în primele 45 de minute echipa pregătită de Marian Samuilă și Adrian Baldovin a mai avut câteva ocazii de a marca. Duțu a irosit două oportunități singur cu portarul, Oniciu  a ratat de asemenea, iar Priboi, după ce a preluat mingea, a șutat-o ușor pe direcția portarului.

În repriza a doua, Dacia Unirea a controlat jocul și a mai înscris o dată prin Priboi, după o pasă inspirată a nou transferatului Leo Ezekiel. Bizeta și Stoian au creat panică la poarta gazdelor în partea a doua a amicalului, care în cele din urmă s-a încheiat cu victoria la scor de neprezentare, 3-0, a Daciei Unirea.

“Sunt mulțumit de joc și de rezultat. Am avut agresivitate, am fost primii la minge. Este un rezultat care ne dă încredere într-o evoluție bună în campionat. Dar încă mai avem mult de muncă pentru a deveni un grup unit. Probabil că acest lucru se va întâmpla cam într-o lună de zile. Dar acum perspectiva pare una frumoasă”, ne-a declarat antrenorul Marian Samuilă.

Dacia Unirea: Ochiană – Eloh, Sava (min. 62: Stoian), Godwin, Will - Bașturea (min 82: Nichifor) Priboi, Oniciu (min 46: Ezekiel) - Răileanu (min 70: Altay) Koko, Duțu (min. 46: Bizeta).

• Telefon: 0239-611053
  • Fax: 0239-611054