Mergi la conţinutul principal

Emoții din nou pentru fanii romăni

* astăzi, Romănia susține al doilea test important la Euro 2024, meciul cu Belgia * partida se dispută la Koln, de la ora 22.00 * Vasile Darie, jucătorul brăilean cu 520 de prezențe în Divizia B și Divizia A merge pe măna tricolorilor

Romănii au luat din nou cu asalt Germania, de data aceasta orașul vizat fiind Koln. Potrivit surselor, un bilet “la negru” la partida Belgia – Romănia a ajuns la 2000 de euro.

Formația noastră a trecut repede peste euforia succesului cu Ucraina și s-a pregătit serios pentru disputa de astăzi, una în care elevii lui Edi Iordănescu vor întălni o selecționată “rănită” în prima etapă a competiției cu 1-0, de Slovacia.

Ca și la meciul din prima etapă a grupelor, tricolorii vor avea o susținere serioasă din partea romănilor, iar printre aceștia la partida de astăzi, contănd pentru etapa a doua, numărul brăilenilor va fi destul de mare. Toți, la unison, vor încerca să poarte Romănia spre un al doilea succes care este echivalent cu calificarea în optimile competiției.

Fostul “căpitan” al Daciei Unirea timp de patru ani, Vasile Darie, consideră că meciul Belgia – Romănia este deschis oricărui rezultat, însă prima șansă la un rezultat pozitiv aparține tricolorilor.

“Eu consider că este un meci deschis oricărui rezultat. Valoric, pe hărtie, Belgia este superioară, însă noi avem o victorie în timp ce adversara noastră va trebui să riște ca să căștige și să revină cu șanse reale pentru calificarea în optimi. Înainte de partida cu Ucraina am discutat cu foștii colegi de echipă și am spus că vom căștiga cu 2-1. În privința victoriei am avut dreptate, scorul a fost și mai concludent. Am încredere în Edi Iordănescu și în jucătorii noștri. Avem atacanți de viteză care pot face diferența, s-a văzut în partida cu Ucraina. Fundașii centrali au jucat fără greșeală, Marius Marin a fost peste așteptări, un jucător care nu iese în evidență dar al cărui aport în teren este decisiv. Belgia trebuie să riște pentru a căștiga și noi îi putem surprinde pe contraatac, vom obține un rezultat pozitiv”, ne-a declarat Vasile Darie, fotbalistul brăilean cu cele mai multe prezențe pentru o orașul nostru, 520 de partide disputate în Divizia B și în Divizia A, actuala Superligă.

Cel mai “tare” meci din grupele EURO 2024 a fost Spania – Italia, Grupa B, încheiat cu victoria la limită a spaniolilor, 1-0. Naționala Spaniei a ratat pe bandă rulantă, Gianluigi Donnarumma a avut patru parade, iar golul de trei puncte a fost de fapt un autogol semnat de Riccardo Calafiori, în minutul 55. Cu 6 puncte, Spania este calificată în optimile competiției. Pe locul al 2-lea se află Italia 3 puncte, pe al 3-lea Albania 1 punct, iar pe al 4-lea Croația 1 punct.

Joi, partida Slovenia - Serbia s-a încheiat nedecis, 1-1. Zan Karnicnik a deschis scorul în minutul 69 pentru Slovenia, iar golul egalizator a venit la ultima fază a prelungirilor părții secunde, minutul 90 plus 5, și a fost semnat de Luka Jovic.

Tot cu 1-1 s-a încheiat meciul din Grupa C, Danemarca – Anglia, disputat la Frankfurt pe Main. Ambele goluri s-au marcat în prima repriză. Englezii au deschis scorul în minutul 18, prin Kyle Walker, danezii au restabilit eglitatea în minutul 34, prin Morten Hjulmand.

Clasamentul grupei C este următorul: 1. Anglia 4 puncte, 2. Danemarca 2 puncte, 3. Slovenia 2 puncte, 4. Serbia 1 punct.

Invităm cititorii la dialog civilizat şi constructiv, bazat pe respect faţă de autori sau alţi cititori. Mesajele care conţin cuvinte obscene, anunţuri publicitare, atacuri la persoană, trivialităţi, jigniri, ameninţări şi cele vulgare, xenofobe sau rasiste sunt interzise de legislaţia în vigoare. Aceste tipuri de comentarii vor fi şterse de către moderatori şi pot duce până la blocarea accesului la a mai posta comentarii pe obiectivbr.ro. Totodată, autorul comentariului îsi asuma eventualele daune, în cazul unor actiuni legale împotriva celor publicate. Pentru a avea acces la comentarii si a putea comenta trebuie sa fiti logati in disqus.com / facebook.com / google.com / twitter.com in browserul in care accesati site-ul nostru.

• Director general: Monica Paraschiv

• Director: Silvia Preda

• Şef departament publicitate: Sorin Preda

• Redactor Şef: Florentin Coman

• Redactor Şef Adjunct: Ionuţ Condoliu

• Adresa: Brăila, Str. Mihai Eminescu, nr. 56, etaj 2
  • Telefon: 0239-611053
  • Fax: 0239-611054