Fotbal Liga a IV-a: CS Făurei, în 10 jucători din minutul 45, a câştigat cu 2-1 derby-ul cu Voinţa Şuţeşti | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Fotbal Liga a IV-a: CS Făurei, în 10 jucători din minutul 45, a câştigat cu 2-1 derby-ul cu Voinţa Şuţeşti

• Bogoş a marcat golul victoriei din penalty, în minutul 90 • Dacia Unirea 2 Brăila a obţinut prima victorie din acest campionat • Comunal Cazasu a realizat scorul etapei

După duşul rece din partida cu Comunal Cazasu, CS Făurei, cu un jucător mai puţin din minutul 45 - Grozea fiind eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene, a reuşit să câştige derby-ul de la Voinţa Şuţeşti. Formaţia gazdă a condus cu 1-0 la pauză, dar în primele 45 de minute CS Făurei a ratat o imensă ocazie de gol prin Novac. În inferioritate numerică tot echipa vizitatoare a avut mai multe situaţii de poartă în repriza a doua, din nou Novac a ratat singur cu portarul, iar Percă a şutat din lovitură liberă, razant cu bara porţii gazdelor. Partida se îndrepta spre un rezultat de egalitate însă, în minutul 90, oaspeţii au beneficiat de o lovitură de la 11 metri, Bogoş a marcat, iar CS Făurei a plecat cu toate punctele de la Şuţeşti.

Echipa de pe primul loc, Viitorul Ianca s-a impus cu 2-1 la Viitorul Însurăţei, Crăciun şi Cazan au marcat pentru oaspeţi, şi gruparea fotbalistică din Ianca îşi păstrează poziţia şi după runda a şasea.

Comunal Cazasu a realizat scorul etapei, 8-0, în deplasarea de la Gloria Movila Miresii.

Satelitul Daciei Unirea a câştigat primul meci din actuala stagiune de campionat. Formaţia antrenată de Vasile Darie şi Adrian Baldovin s-a impus cu 5-3 în faţa celor de la Dunărea Tichileşti, însă rămâne în continuare pe ultimul loc al clasamentului.

O partidă interesantă ca derulare a avut loc la Vişani între Voinţa din localitate şi Pandurii Tudor Vladimirescu. Alin Radu a realizat o “dublă” şi echipa gazdă conducea cu 2-0 în minutul 55, oaspeţii au redus din diferenţă, în minutul 68, prin Tănase, dar nu au mai reuşit să înscrie şi golul egalizator.

După şase etape pe primul loc se află Viitorul Ianca, 16 puncte, secondată de CS Făurei, 13 puncte. Următoarele trei poziţii sunt deţinute de trei formaţii cu acelaşi număr de puncte, 12, ordinea fiind decisă de golaveraj şi anume, Voinţa Vişani, Voinţa Şuţeşti, Comunal Cazasu.