HC Dunărea a învins-o pe SCM Rm. Vâlcea cu 29-25 | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

HC Dunărea a învins-o pe SCM Rm. Vâlcea cu 29-25

* a fost un meci în care nu s-a pus niciun moment problema  învingătoarei * Mireya Gonzalez a fost MVP-ul meciului

După cinci înfrângeri consecutive, HC Dunărea a reușit în sfârșit să câștige un meci contra echipei SCM Rm. Vâlcea. După o partidă cu două reprize distincte, echipa brăileană a câștigat 29-25 jocul contând pentru etapa a 16-a a Ligii Florilor cu vâlcencele. Iar Mireya Gonzalez a fost MVP-ul meciului.

Prima parte a întâlnirii nu a avut istoric. Glibko a deschis scorul în Polivalentă apoi au urmat patru goluri în contul echipei gazdă. Udriștoiu a restabilit egalitatea, a urmat o “dublă” semnată de Gonzalez și golul de 4-1  înscris de Kanaval. Cu portarul Şerban în mare formă, cu o bancă mai lungă  și mai echilibrată, HC Dunărea a marcat gol după gol în poarta unei formații cu câteva absențe de marcă. Handbalistele pregătite de Costică Buceschi s-au distanțat la șase lungimi, 11-5,  în minutul 19, iar cinci minute mai târziu, Lavko a transformat o aruncare de la 7 metri și echipa gazdă conducea cu opt goluri, 14-6. Gruparea brăileană a excelat în ambele faze, atac, apărare, astfel că după primele 30 de minute avea un avantaj liniștitor de șase goluri, 15-9.

Repriza a doua a fost echilibrată. SCM Rm. Vâlcea și-a ridicat nivelul valoric, iar HC Dunărea a scăzut în turație pe ambele faze. Însă niciun moment nu s-a pus problema învingătoarei.

Echipa gazdă a avut un avans de șapte goluri în minutul 46, 22-15, apoi scorul a fost ceva mai strâns. Vâlcencele s-au apropiat la două goluri însă echipa brăileană a gestionat foarte bine finalul de meci, unul  în care a strălucit Liscevic, și s-a impus cu 29-25.

Cu acest succes, HC Dunărea a acumulat 31 de puncte, cu unul mai puțin

decât are adversara sa din această rundă și realizarea obiectivului, un loc de cupă europeană,  începe să prindă  încet, încet contur.

Pentru HC Dunărea au marcat: Gonzalez 8 goluri, Lavko 5, Quintino 3, Liscevic 3, Venancio 2, Araujo 2, Balog 2, Kanaval 2, Udriștoiu 1, Da Rocha 1.

• Telefon: 0239-611053
  • Fax: 0239-611054