HC Dunărea a câştigat, 31-26, la Cisnădie şi a urcat pe locul al cincilea | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

HC Dunărea a câştigat, 31-26, la Cisnădie şi a urcat pe locul al cincilea

Conform aşteptărilor, HC Dunărea a câştigat, 31-26, pe terenul nou promovatei Măgura Cisnădie, însă elevele profesorului Costică Buceschi au avut şi şansă, pentru că echipa gazdă a ratat nu mai puţin de 6 aruncări de la 7 metri. Pe ansamblu, partida a fost controlată de formaţia brăileană. HC Dunărea a condus ostilităţile în teren şi pe tabelă pe tot parcursul întâlnirii. Sibiencele au reuşit să egaleze pe tabelă, la 4-4, 9-9 în prima repriză şi la 17-17 în partea a doua a întâlnirii, însă nu au putut să realizeze mai mult. Formaţia vizitatoare a avut avans de un gol, două, încă din startul partidei, iar cea mai mare diferenţă dintre cele două echipe din prima repriză a fost una de patru goluri în favoarea brăilencelor. În minutul 39, Măgura Cisnădie a reuşit să restabilească pentru a treia oară egalitatea, 17-17, însă brăilencele au profitat de lipsa de experienţă a formaţiei gazdă şi s-au impus la cinci goluri, 31-26. În urma acestei victorii HC Dunărea a urcat pe locul al cincilea, însă sâmbătă brăilencele pot urca pe poziţia a patra dacă o înving la scor pe HC Alba Sebeş, iar Corona pierde sub Tâmpa, meciul cu CSM Bucureşti.

Pentru HC Dunărea au marcat Horjea 11 goluri, Moldovan 8, Mitrea 4, Tiron 4, Pîrvuţ 2, Apetrei 1, Gheorghe 1, iar pentru Măgura Cisnădie a înscris Han 6 goluri, Florea 5, Popescu 4, Vetca 4, Ciuplea 2, Chelaru 2, Lazarin 2, Krnic 1.