HC Dunărea, lider în seria B | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

HC Dunărea, lider în seria B

• formația brăileană, campioană en titre de tineret, a început noul sezon cu două victorii la scor • în etapa a 2-a, echipa pregătită de Cristian Preda a câștigat cu 39-19 în deplasare la CSM Târgu Jiu • sâmbătă, 5 octombrie, HC Dunărea va juca în Polivalentă cu Danubius Călăraș

Etapa a doua a Campionatului Național de handbal pentru tineret a adus al doilea succes la scor pentru HC Dunărea Brăila. Formația pregătită de Cristian Preda, campioana en titre, s-a impus cu 39-19 în deplasare la locul al 6-lea din seria B, CSM Târgu Jiu, după ce la pauză a fost 20-6 pentru gruparea brăileană.

Scorul vorbește de la sine despre modul în care s-au derulat ostilitățile în această partidă.

HC Dunărea conducea deja cu 5-0 în minutul 5, în timp ce echipa gazdă a înscris primul gol abia în minutul 7. Scorul s-a mărit la 19-5 pentru echipa brăileană după reușita semnată de Neacșu, iar la pauză a fost 20-6 pentru HC Dunărea.

Campioana en titre a făcut legea în teren și în repriza a doua, iar decalajul de goluri în favoarea sa s-a mărit. HC Dunărea avea un avans de 20 de goluri, 31-11, în minutul 48. Echipa antrenată de Cristi Preda a condus în două rânduri și la o diferență de 23 de goluri, ultima dată la 39-16.

După un joc foarte bun, HC Dunărea s-a impus în final cu 39-19 și, după acest al doilea meci din tur, se află pe primul loc în seria B, fiind singura echipă cu maximum de puncte din această serie.

Sâmbătă, 5 octombrie, HC Dunărea va juca în Polivalentă cu Danubius Călărași, locul al 5-lea, cu 3 puncte.

Pentru echipa de tineret HC Dunărea Brăila au marcat: Mici 10 goluri, Cocianu 4, Iordache 4, Stavariu 4, Gavrilă 3, Ion 3, Pop 3, Mihăilă 2, Neacșu 2, Constandache 2, Decianu 1, Ababei 1.