HC Dunărea a pierdut cu 28-18 meciul tur cu Byasen | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

HC Dunărea a pierdut cu 28-18 meciul tur cu Byasen

• norvegienele şi-au creat avantajul de zece goluri pe finalul meciului • cea mai bună jucătoare a partidei a fost Diana Axinte care a marcat 10 goluri • joi, în partida din campionat de la Roman la HC Dunărea vor debuta Dziyana Ilyina, Adriana Medvedova şi Marija Shteriova

Formaţia brăileană a pierdut la zece goluri diferenţă partida tur din manşa a doua a Cupei EHF la handbal feminin, dar pe ansamblu handbalistele antrenate de Florentin Pera au fost tot timpul la un pas de un rezultat bun. Doar pe finalul partidei, mai precis în ultimele 10 minute, când din nou Pera nu a avut soluţii pe banca de rezerve, Byasen a reuşit să pună o barieră de zece goluri între ea şi adversara sa. Însă jucătoarea meciului disputat la Trondheim a fost Diana Axinte, handbalistă care a marcat 10 goluri.

HC Dunărea a condus cu 1-0, a marcat Shutska, cu 3-1 după golurile înscrise de Axinte şi Vâtu dar şi cu 6-3. Byasen a egalat la 6-6 în minutul 16, dar la faza următoare Axinte a înscris de la 7 metri şi HC Dunărea a trecut din nou în avantaj. Echilibrul s-a menţinut până în minutul 27, moment al jocului în care s-a consemnat ultima egalitate, 9-9. Cu un final de repriză mai bun formaţia gazdă a plecat la cabine cu un avantaj de trei goluri, 13-10. Echilibrul s-a menţinut şi în repriza a doua. Formaţia brăileană s-a apropiat la un gol în minutul 37, însă la jumătatea părţii secunde Byasen avea 4 goluri avans, 18-14. Echipa gazdă a apăsat pe acceleraţie în finalul partidei şi a câştigat cu 28-18, un scor care îi permite deja să se gândeasă la următoarea fază din EHF. În acest meci portarul Elena Voicu a avut opt intervenţii bune.

Partida retur va avea loc duminică, 22 octombrie, de la ora 11.00, în Sala Polivalentă din Brăila.

Pentru HC Dunărea au marcat Axinte 10 goluri, Vâtu -3, Shutska 2, Munteanu 1, Szucs 1,  Berescu 1, iar pentru Byasen au înscris Jacobsen 7 goluri, Tomac 5, Hernes 4, Aardahl 3, Yttereng 2, Venn 2, Hogdahl 2, Magnussen 2, Groetan 1.

Pentru HC Dunărea au mai jucat Lăcrămioara Stan, Cătălina Preda, Oana Cîrstea, Cristina Nan şi Cristina Gheorghe.

Veşti bune pentru fanii echipei HC Dunărea

Formaţia brăileană de handbal va putea miza pentru partida pe care o va disputa joi, în deplasarte la CSM Roman, pe Dziyana Ilyina, handbalista adusă în această vară de la Vardar Skopje, precum şi pe Adriana Medvedova şi Marija Shteriova. Cu acestea în lot antrenorul Florentin Pera va încerca să obţină toate punctele puse în joc în partida de la Roman.

• Telefon: 0239-611053
  • Fax: 0239-611054