HC Dunărea victorie la pas, 28-24, acasă, cu Gloria Buzău | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

HC Dunărea victorie la pas, 28-24, acasă, cu Gloria Buzău

• formația pregătită de Costică Buceschi a controlat meciul pe toată durata sa • un succes de moral pentru deplasarea de sâmbătă, de la SCM Craiova

HC Dunărea a început foarte bine noua ediție a Ligii Florilor, atât ca evoluție a jucătoarelor în teren cât și în privința scorului, 28-24, acasă, cu Gloria Buzău, o adversară care în ultimele campionate s-a luptat pentru locurile de cupă europeană.

Formația pregătită de Costică Buceschi a condus în permanență pe tabela de marcaj.

HC Dunărea a început jocul în forță și în primele 7 minute a marcat de cinci ori în poarta Gloriei Buzău. Gonzalez a deschis scorul chiar în secunda 35 și tot ea a marcat pentru 2-0, în minutul 2. Kanaval (min. 3) a dus scorul la 3-0 iar Gonzalez l-a majorat la 4-0, în minutul 5. Două minute mai târziu, Gonzalez a înscris al treilea ei gol din partidă și HC Dunărea conducea cu 5-0 în minutul 7.

Gloria Buzău a înscris primul gol abia în minutul 8, prin Burlachenko.

Una dintre cele mai bune jucătoare ale formației brăilene din prima repriză, Gonzalez, a marcat în minutul 20 făcând astfel ca diferența de scor între cele două combatante să fie de 7 lungimi, 13-6. HC Dunărea a gestionat foarte bine finalul de repriză și la pauză avea patru goluri avans, 16-12.

Formația de la Dunăre a început foarte bine și repriza secundă astfel că în minutul 41 avea nouă goluri avans, 23-14. Au fost și momente în care în tabăra gazdelor s-a instalat automulțumirea, însă Costică Buceschi și-a motivat jucătoarele iar HC Dunărea a câștigat meritat, cu 28-24, aceeași diferență ca la finalul primelor 30 de minute.

Pentru HC Dunărea au marcat: Kanaval 7 goluri, Jezic 5, Gonzalez 5, Liscevic 3, Schmelzer 2, Zivkovic 2, Quintino 2, A. Popa 1, Araujo 1.

• Telefon: 0239-611053
  • Fax: 0239-611054