Liderele celor două serii au obţinut victorii la scor | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Liderele celor două serii au obţinut victorii la scor

În etapa a 15-a liderele celor două serii au obţinut victorii la scor, Stars a trecut cu 5-0 pe teren propriu de Voinţa Bărăganu, iar Gloria Movila Miresii, pentru care Mocanu a realizat un hat-trick, a câştigat cu 4-1 disputa cu Înfrăţirea Gemenele. Derby-ul de la Bordei Verde a fost câştigat de Dunărea Tichileşti cu 2-1, Voicu a deschis scorul pentru gazde în minutul 20, Sfârtoc a egalat în minutul 35, iar Novac (min. 75) a tranşat partida în favoarea echipei vizitatoare. Un meci spectaculos, cu răsturnări de situaţii, a fost cel de la Şuţeşti, dintre ocupanta locului al treilea, Voinţa Şuţeşti şi "lanterna roşie" a seriei a doua, Voinţa Surdila Greci. Oaspeţii au deschis scorul prin Bunea, în minutul 3, însă la pauză Voinţa Şuţeşti conducea cu 4-2. În partea a doua oaspeţii au restabilit egalitatea după reuşitele lui Bunea şi partida era relansată. Cu toate că au evoluat cu un jucător mai puţin, gazdele s-au impus in extremis cu 5-4, golul victoriei fiind realizat de Măgăriţă în chiar ultimul minut de joc al partidei şi Voinţa Şuţeşti se menţine pe locul al treilea în clasament.
În urma şedinţei Comitetului Executiv al AJF din această săptămână s-a stabilit că la finalul campionatului au dreptul de a promova din Liga a V-a în Liga a IV-a primele două clasate din fiecare serie.

Clasament: Clasament: 1 Stars Brăila 41 puncte, 2 Dunărea
Tichileşti 33 puncte, 3 Stanriz Stăncuţa 27 puncte.

Voinţa Făurei Sat a stat.
Clasament: 1 Gloria Movila Miresii 36 puncte, 2 FC Urleasca 34 puncte, 3 Voinţa Şuţeşti 28 puncte.