Locul al patrulea pentru HC Dunărea la Memorialul "Tiberiu Rusu" | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Locul al patrulea pentru HC Dunărea la Memorialul "Tiberiu Rusu"

La primul turneu de pregătire după cantonamentul montan, Memorialul "Tiberiu Rusu" de la Cluj, HC Dunărea a pierdut la limită două partide, a remizat cu HCM Baia Mare şi cu un singur punct s-a clasat pe locul al patrulea.
Turneul a fost câştigat cu maximum de puncte, 6, de campioana Slovaciei, Juventa Michalovce, pe locul al doilea s-a clasat HCM Baia Mare cu 4 puncte, iar pe al treilea echipa organizatoare, "U" Jolidon Cluj, cu o singură victorie.
Cu 24 de reuşite, brăileanca Alina Horjea a fost desemnată golgetera turneului.

În primul meci HC Dunarea a fost învinsă cu 32-31 de campioana Slovaciei, Juventa Michalovce.
Partida a fost echilibrată pe tot parcursul, iar scorul de la pauză, 18-16, pentru echipa slovacă, dar şi cel final reflectă acest lucru.
Golurile echipei HC Dunărea au fost marcate de Horjea 10, Adespii 6, Brot 5, Moldovan 3, Crăciun 2, Batkova 2, Irimia 2, Eşanu 1.
HC Dunărea a mers cap la cap cu HCM Baia Mare, a fost 15-15 la pauză, însă în repriza a doua elevele profesorilor Ioan Băban şi Cristian Preda au avut avantaj în câteva rânduri, graţie reuşitelor celei mai bune realizatoare din teren, Alina Horjea. Formaţia brăileană condus chiar la două lungimi în minutul 58, însă băimărencele au reuşit să înscrie de două ori în ultimul minut, prin Popovici şi Dobromir, iar meciul s-a încheiat la egalitate, 31-31.
Pentru HC Dunărea au marcat Horjea 10, Brot 6, Crăciun 5, Batkova 3, Moldovan 3, Shutska 2, Adespii 2, iar de la HCM Baia Mare principalele marcatoare au fost Tomescu 4, Geiger 4, Pîrvuţ, toate cu câte 4 reuşite.
Tot după o partidă echilibrată, formaţia de la Dunăre a pierdut la un gol diferenţă, 23-24, ultimul meci joc al turneului în faţa echipei gazdă "U" Jolidon Cluj.
Pentru HC Dunărea au marcat Horjea 4, Brot 4, Moldovan 4, Batkova 4, Eşanu 3, Adespii 2, Irimia 2.
"U" Jolidon Cluj - HC Dunărea Brăila 24-23

Invităm cititorii la dialog civilizat şi constructiv, bazat pe respect faţă de autori sau alţi cititori. Mesajele care conţin cuvinte obscene, anunţuri publicitare, atacuri la persoană, trivialităţi, jigniri, ameninţări şi cele vulgare, xenofobe sau rasiste sunt interzise de legislaţia în vigoare. Aceste tipuri de comentarii vor fi şterse de către moderatori şi pot duce până la blocarea accesului la a mai posta comentarii pe obiectivbr.ro. Totodată, autorul comentariului îsi asuma eventualele daune, în cazul unor actiuni legale împotriva celor publicate. Pentru a avea acces la comentarii si a putea comenta trebuie sa fiti logati in disqus.com / facebook.com / google.com / twitter.com in browserul in care accesati site-ul nostru.

• Director general: Monica Paraschiv

• Director: Silvia Preda

• Şef departament publicitate: Sorin Preda

• Redactor Şef: Florentin Coman

• Redactor Şef Adjunct: Ionuţ Condoliu

• Adresa: Brăila, Str. Mihai Eminescu, nr. 56, etaj 2
  • Telefon: 0239-611053
  • Fax: 0239-611054