Remiză după un joc alert şi cu răsturnări de situaţii | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Remiză după un joc alert şi cu răsturnări de situaţii

După un meci cu răsturnări de situaţii, partida dintre SCM Craiova şi HC Dunărea s-a încheiat nedecis, 23-23, un rezultat care nu avantajează pe niciuna dintre combatante. Brăilencele au irosit şansa de a urca pe locul al patrulea, iar craiovencele şi-au spulberat definitiv visul de a prinde în acest sezon turneul play off. Partida nu a debutat sub cele mai bune auspicii pentru formaţia pregătită de Alexandrina Soare. Conduse cu 1-0, brăilencele au ratat o aruncare de la 7 metri prin Farcău şi au reuşit primul gol abia în minutul 5, prin Alina Horjea. Perianu a restabilit egalitatea la 2-2, însă gazdele au avut o perioadă foarte bună de joc şi s-au distanţat la patru goluri, 6-2, în minutul 11. A urmat o perioadă în care formaţia brăileană s-a apărat bine, a marcat la fiecare atac, astfel că într-un interval de şase minute HC Dunărea a egalat şi a preluat conducerea pe tabela de marcaj. Echipa brăileană a avut un final de repriză foarte bun, a marcat de trei ori, prin Moldovan, Horjea şi Farcău şi şi-a asigurat un avantaj liniştitor după primele 30 de minute ale disputei, 13-10.
Perianu a marcat pentru 15-11 în minutul 33 însă în perioada următoare s-a produs un scurt circuit în jocul formaţiei brăilene, iar oltencele au reuşit să egaleze, 16-16, după doar şase minute. În continuare s-a jucat pe contre, Moldovan şi Horjea au pus din nou un decalaj de două lungimi între HC Dunărea şi SCM Craiova, ba chiar în minutul 46 formaţia brăileană conducea cu 20-17. Ca de obicei, în ultimele partide, finalul de meci al brăilencelor a fost unul slab. Până la finalul partidei ambele echipe au mers cap la cap, iar disputa s-a încheiat la egalitate, 23-23, cu toate că fiecare dintre cele două formaţii au trecut pe lângă victorie în ultimele două minute.
Pentru HC Dunărea au marcat, Horjea 9 goluri, Moldovan 6, Perianu 3, Farcău 3, Irimia 1, Czeczi 1.

• Telefon: 0239-611053
  • Fax: 0239-611054