Romania a invins Albania cu 6-1 si incheie pe locul intii din grupa G | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Romania a invins Albania cu 6-1 si incheie pe locul intii din grupa G

Romania: 1. Lobont - 2. Ogararu, 4. Tamas (14. Marius Constantin '78), 15. D. Goian, 3. Rat - 10. Fl. Petre (17. G. Bucur '64), 13. Margaritescu, 11. Cocis - 20. N. Dica, 21. Niculae - 9. Marica (7.Mazilu '74). Selectioner: Victor Piturca
Albanmia: 1. Beqaj - 3. Lila, 28. Dede, 24. Curri, 21. Vangjeli (9. Kapllani '40) - 10. K. Duro (19. Hyka '78), 14. Lala, 29. Bulku, 23. Haxhi - 22. Bogdani (15. Bakaj '83), 13. Skela. Selectioner: Otto Barici.
Partida a fost arbitrata de o brigada din Croatia, avindu-l la centru de Edo Trivkovici. El a fost ajutat la cele doua tuse de arbitrii asistenti Zeljko Novosel si Robertino Dujela, iar rezerva a fost Drazenko Kovacici.
UEFA i-a delegat ca observatori pe Roland Beck (Liechtenstein) si Ellert Schram (Islanda).
Cartonase galbene: Marica '30 / Curri '30, '61; Dede '47, '70
Cartonase rosii: Curri '61, Dede '70

Reprezentativa Romaniei a invins, miercuri, la Bucuresti, cu scorul de 6-1 (1-0), selectionata Albaniei si a incheiat preliminariile Campionatului European din 2008 pe locul intii al grupei G.
Golurile Romaniei au fost inscrise de N. Dica '22, '71 (penalti), Tamas '53, D. Niculae '63, '66, Marica '68 (penalti), in timp ce pentru Albania a inscris Kapllani '64.
In minutul 22, Razvan Cocis a patruns pe partea dreapta, a centrat, mingea a ajuns la Dica, iar jucatorul Stelei a inscris de la aproximativ 7 metri.
Jucatorul Albaniei, Erwin Skela, a trimis mingea in bara transversala de la aproximativ 18 metri, in minutul 31.
Gabriel Tamas a majorat scorul pentru Romania dupa ce a marcat in minutul 53 din lovitura libera de la aproximativ 25 de metri, lateral dreapta.
In minutul 61, Curri l-a faultat pe Marica si a fost eliminat pentru cumul de cartonase galbene.
Scorul a devenit 3-0 pentru Romania in minutul 63, atunci cind Daniel Niculae a primit o pasa de la Dica si a marcat.
Albania a redus din diferenta in minutul 64, prin Kapllani, dupa o greseala a lui Gabriel Tamas.
Daniel Niculae a marcat din nou, pentru 4-1, in minutul 66, din trei metri, dupa o pasa de la Gigel Bucur.
In minutul 68, Rat a fost faultat in interiorul careului, arbitrul a acordat penali, lovitura de departajare fiind transformata de Ciprian Marica.
Nicolae Dica a marcat din nou in minutul 70, din penalti, dupa ce Marica a fost faultat in careu, faza la care Dede a fost eliminat pentru cumul de cartonase galbene.
Si la primul si la al doilea penalti, suporterii au scandat numele lui Bogdan Lobont, dorind ca portarul de la Dinamo sa execute loviturile de departajare.
Inainte de meci, dar si la pauza, campionul mondial la box, Lucian Bute, a fost in vestiarul tricolorilor.
Romania nu a putut conta pe serviciile lui Adrian Mutu, Cristian Chivu si Banel Nicolita, toti accidentati.
La intrarea in teren, jucatorii au fost primiti cu confetti, in trei culori: rosu, galben si albastru.
Dupa intonarea imnului, jucatorii romani au aruncat in tribune mingi de joc si tricouri cu semnaturile lor.
Meciul Romania - Albania a fost ultimul disputat pe Stadionul National din Complexul Sportiv Lia Manoliu, arena urmind sa fie demolata.
La partida au fost prezenti, printre altii, Principesa Margareta si Principele Radu, actorul Marcel Iures, actionarul FC Dinamo, Vasile Turcu, directorul tehnic al FC Rapid, Nicolae Manea, presedintele LPF, Dumitru Dragomir, dar si oficialii FRF Sandu, Lupescu, Prunea.
La partida au asistat aproximativ 27.000 de spectatori.
Finantatorul stelist Gigi Becali a fost soferul impresarului Ioan Becali, in masina fostului presedintele de la FC Dinamo mai luind loc Gigi Netoiu si Victor Becali.
O parte din suporterii prezenti la peluza a proferat injurii la adresa presedintele LPF, Dumitru Dragomir, si a scandat: "La puscarie", "Mitica la puscarie".
De asemenea, toti suporterii au scandat numele lui Nicolae Dobrin.