Salbă de medalii pentru “Special Friends” la Cupa “Ana Lugojana” | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Salbă de medalii pentru “Special Friends” la Cupa “Ana Lugojana”

• clubul paralimpic brăilean a cucerit 34 de medalii, 11 de aur, șapte de argint și 16 de bronz

Sportivii de la A.C.S.P.D.F. “Special Friends” Brăila au avut prestații foarte bune la a XXV-a ediție a Cupei “Ana Lugojana” - Memorial “Vasile Stoica” și au cucerit 34 de medalii, 11 de aur, 7 de argint și 16 de bronz.

Această competiție a fost organizată de către Clubul Sportiv al Handicapaților Fizic Maraton ’93 Lugoj în colaborare cu Consiliul Local al Municipiului Lugoj și Clubul Sportiv Municipal Lugoj.

La acest concurs au participat 18 cluburi sportive, 12 din România, unul din Republica Moldova și cinci din Ungaria.

Pentru “Special Friends” Brăila au concurat următorii sportivi paralimpici: Fănuța Leocă, Ștefan Leocă, Emilia Constantin, Gheorghe Dragu, Florin Nicolas Nicola, Mihai Sorescu. Aceștia au concurat la următoarele probe sportive: tenis de masă (individual, dublu F/M, dublu mixt), atletism (alergare 100 m, 200 m), aruncarea suliței, aruncarea greutății și darts.

Rezultatele sunt următoarele:

Emilia Constantin s-a clasat de șase ori pe primul loc, la tenis de masă (individual), atletism (alergare 100 m și 200 m, aruncarea suliței, aruncarea greutății) și darts, la tenis de masă dublu feminin s-a clasat pe locul al doilea, iar la tenis de masă - mixt a ocupat poziția a treia.

Florin Nicolas Nicola a câștigat trei probe, tenis de masă dublu masculin, atletism (alergare 100 m și aruncarea suliței). Acesta și-a mai trecut în cont două locuri doi, la tenis de masă (individual și dublu mixt) și două locuri trei, la atletism (alergare 200 m și aruncarea greutății).

Gheorghe Dradu a câștigat proba de darts, s-a clasat al doilea la atletism (alergare 100 m) și de patru ori a încheiat competițiile la care a participat pe poziția a treia, la tenis de masă (individual și dublu masculin), atletism (aruncarea suliței și aruncarea greutății).

Fănuța Leocă a bifat un loc doi la tenis de masă individual și de patru ori a ocupat locul al treilea pe podium, la tenis de masă (dublu feminin și dublu mixt), atletism (aruncarea suliței și aruncarea greutății).

Mihai Sorescu a câștigat proba de alergare 200 m, s-a clasat pe locul secund la alergare 100 m și de două ori a ocupat poziția a treia, la tenis de masă (individual și dublu masculin).

Ștefan Leocă a trecut al doilea linia de sosire la alergare 100 m și de trei ori s-a clasat pe locul al treilea, la tenis de masă (dublu masculin), atletism (aruncarea suliței și aruncarea greutății).

“Mulțumim doamnei Dorina Vărgatu pentru invitație, voluntarilor pentru eficiența lor, iar organizatorilor le transmitem felicitări!”, se menționează în comunicatul emis de clubul paralimpic brăilean.