Schimbare de lider în Liga a IV-a după etapa a 5-a | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Schimbare de lider în Liga a IV-a după etapa a 5-a

• Victoria Traian, singura formație cu maximum de puncte, urcă pe primul loc • o rundă cu cinci victorii în deplasare

În etapa a 5-a a turului Ligii a IV-a s-au consemnat cinci victorii în deplasare, doar una în contul echipelor gazdă și o schimbare de lider. După patru runde cu victorii pe linie, Sportul Chiscani a suferit prima înfrângere, astfel că în fotoliul de lider a urcat Victoria Traian.

Fără doi titulari, Chihaia accidentat și Mădălin Pascu învoit de club, Sportul Chiscani a fost o pradă ușoară în fața unei echipe CS Făurei care a prestat cel mai bun joc din această stagiune a Ligii a IV-a. Jocul a fost oarecum echilibrat până în minutul 32, moment în care, la 0-0, Filippo Tarozzi a fost eliminat pentru un fault în calitate de ultim apărător. Oaspeții au beneficiat de o lovitură liberă, excelent executată de Alin Radu și, în minutul 33, CS Făurei conducea cu 1-0.

În superioritate numerică, CS Făurei a mai înscris de trei ori în repriza a doua prin Alin Radu (min. 46), Stelian Nicoliță (min. 53) și Gabriel Niță (min. 90 plus 3) și s-a impus cu 4-0.

Conform așteptărilor, Daous Dava Brăila s-a impus în partida disputată la Romanu cu Luceafărul Brăila. I. Dima a deschis scorul în minutul 43, a urmat o “dublă” semnată de Sergiu Simion în minutele 48 și 50, iar Balaban a stabilit scorul final în minutul 61, 4-0, pentru Daous Dava Brăila.

La Chiscani, în ultimul meci al etapei a 5-a, Victoria Traian s-a impus cu 3-0 în partida cu Suporter Club Brăila. Golurile oaspeților au fost marcate de Ciocan (min. 6), M. Dima (min. 79) și Goleanu (min. 80).

Victoria Traian a abordat partida fără 6 titulari, Suporter Club Brăila fără 2 titulari. Oaspeții au controlat jocul în primele 20 de minute, apoi s-a restabilit echilibrul. Pe ansamblu, se poate spune că a fost cel mai bun meci făcut de Suporter Club în acest sezon competițional. Echipa brăileană a avut în teren pe tot parcursul meciului șapte jucători de 18 ani.

După această a cincea victorie consecutivă, formația din Traian se află pe primul loc în Liga a IV-a.

Scorul etapei a fost stabilit tot într-o partidă disputată de deplasare, de ACS Comunal Cazasu, care s-a impus cu 11-2 la Viitorul Însurăței.

Șoimii Tudor Vladimirescu a obținut primul succes în deplasare, 1-0, la Tricolorul Lanurile. Unicul gol al partidei a fost marcat de Alin Ion, în minutul 76.

Viitorul Ianca - Viitorul Galbenu, 2-1

Singura victorie pe teren propriu în această rundă a aparținut echipei Viitorul Ianca.

Echipa gazdă a deschis scorul în minutul 19, prin Postolea, dar la pauză a fost 1-1, după reușita semnată de Grozea, din penalty, în minutul 33. Scorul final 2-1 pentru Viitorul Ianca a fost stabilit de Durac, în minutul 71.