Semifinală spectaculoasă HC Dunărea – CSM București, 28-31 | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Semifinală spectaculoasă HC Dunărea – CSM București, 28-31

* echipa brăileană a jucat de la egal la egal cu deținătoarea trofeului * vineri, 23 august, în finala mică a Supercupei României, de la ora 14.30 se vor înfrunta HC Dunărea și Rapid București * de la ora 17.30 va avea loc finala mare: Gloria Bistrița Năsăud – CSM București

Cea de-a doua semifinală a Supercupei României HC Dunărea Brăila – CSM București a fost una spectaculoasă, cu răsturnări de scor. Un meci de o foarte bună calitate, iar la acest spectacol, dramatic pe alocuri, un rol l-a avut echipa pregătită de Jan Leslie. HC Dunărea a plecat din start cu șansa a doua în fața deținătoarei trofeului, dar a fost foarte aproape de o mare surpriză.

Finalul a fost unul interzis cardiacilor și doar evoluția foarte bună a portarului formației bucureștene, Gabriela Moreschi, a făcut ca Neagu and company să se califice în finala mare.

HC Dunărea a deschis scorul prin Liscevic, Friis a egalat, a mai fost egal 2-2, în minutul 3, dar în minutul 10, după golul marcat de Pintea, CSM-ul avea șase lungimi avantaj, 10-4. Campioana României și deținătoarea Supercupei a continuat să conducă ostilitățile în teren și a avut un avantaj de 4-5 goluri până în minutul 22, moment al jocului în care HC Dunărea s-a apropiat la un singur gol, 11-12. Brăila a venit din nou la un gol în spatele adversarei 12-13 în minutul 24 însă CSM-ul a gestionat foarte bine finalul de repriză și la pauză scorul în semifinala HC Dunărea Brăila - CSM București era 15-18.

Repriza a doua a fost mult mai spectaculoasă. Echipa bucureșteană a condus cu cinci goluri în minutul 34 dar de la 16-21 s-a ajuns la 21-21 în minutul 42, după golul marcat de Gonzalez. Jezic a adus-o pe HC Dunărea în avantaj 22-21 la faza următore. Dar din nou finalul de repriză a fost de partea bucureștencelor. Cu Neagu și Moreschi în prim plan CSM București s-a impus în extremis cu 31-28 și va juca finala mare cu Gloria Bistrița Năsăud.

Jucătoarele meciului au fost Kristina Liscevic și Cristina Neagu.

Vineri 23 august, de la ora 14.30, în finala mică HC Dunărea va juca pentru locul al treilea cu Rapid București iar pentru primul loc, în finala mare, de la ora 17.30, se vor “duela” Gloria Bistrița Năsăud și CSM București.

Pentru HC Dunărea au marcat: Liscevic 9 goluri, Jezic 9, Michalak 3, Gonzalez 3, Kanaval 1, Raicea 1, Borș 1, Popa 1. Trusova a avut 7 intervenții, Șerban 2 intervenții.

Pentru CSM București au marcat: Neagu 6 goluri, Arntzen 5, Ostergaard 5, Pintea 5, Friis 4, Grijseels 2, Omoregie 2, Kobylinska 2.