Situatie neschimbata pe podium | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Situatie neschimbata pe podium

Prin prisma locurilor din clasament inaintea partidei directe meciul de la stadionul Chimia parea de departe derby-ul rundei. De fapt nu a fost decit un joc pe contre in care gazdele au deschis scorul printr-un gol de generic marcat de Florian Bulancea si o dominare sterila a formatiei vizitatoare care s-a jucat cu ocaziile pe un teren devenit la un moment dat impracticabil. Petrolul a reusit foarte repede dupa deschiderea scorului sa marcheze si cel de al doilea gol prin Buzea insa repriza a doua a fost dominata de Victoria Cazasu care, dupa ce a redus din diferenta in minutul 69, prin Lucian Balcan, a ratat citeva ocazii monumentale de a egala.
La Ciresu, Victoria Traian a intrat destul de repede in avantaj, dupa golul marcat de Bandarica in minutul 16, insa gazdele au avut o revenire puternica si au incheiat prima parte a partidei in avantaj. Butiseaca a egalat in minutul 23, iar Calatoaie a inscris pentru 2-1 cu noua minute inainte de finalul primei reprize. Repriza a doua a apartinut insa oaspetilor care au reusit sa marcheze de trei ori, prin Butoi (min. 56), Micu (min. 58) si Staicu (min. 74) si astfel Victoria Traian isi pastreaza fotoliul de lidera.

Meci de infarct la Gaiseanca

Ambele formatii au abordat meciul cu o mare daruire, iar victoria le-a suris pe rind celor doua combatante.
FC Steaua a fost echipa care a combinat mai mult in jumatatea adversa de teren, si-a sufocat practic partenera de joc insa Stanel Ion nu a reusit sa fructifice nici una dintre cele trei mari ocazii din primele zece minute. Cel care a reusit in sfirsit sa concretizeze a fost golgeterul Marius Iorga, in minutul 12. In timp ce oaspetii au continuat sa se joace cu ocaziile, gazdele au reusit sa egaleze prin Vasii (min. 30) insa bucuria lor a fost de scurta durata deoarece Iorga (min. 33) a adus-o din nou pe Steaua in avantaj.
Pauza a fost in schimb un sfetnic bun pentru Viitorul Gaiseanca, iar acest lucru s-a vazut in jocul echipei, care, dirijate in teren de Virgil Barbu si Vasii, a reusit sa intoarca rezultatul in favoarea sa, gratie si unor mari erori in defensiva stelista. Bratosin a egalat in minutul 54, iar Vasii, in doar zece minute a dus scorul la 4-2 si gazdele savurau deja victoria. Numai ca Emil Cataros a facut o dubla schimbare inspirata, si in sase minute FC Steaua a inscris de trei ori, cu toate ca a fost obligata sa atace intr-un careu in care apa si noroiul depaseau trei centimetri. In minutul 84, servit ideal de Lupascu, Mihaita Olmazu a catapultat mingea sub transversala, iar trei minute mai tirziu unul dintre fundasii gazdelor a oprit mingea cu mina in careu, Alexandru Cotiga a avut curajul sa execute lovitura de pedeapsa, a sutat in stinga portarului si a restabilit egalitatea, 4-4. Stelistii au profitat de degringolada din tabara adversa si au mai inscris inca o data prin Iorga si astfel au plecat de la Gaiseanca cu toate punctele.
Cel de al treilea succes in deplasare a fost obtinut de CS Faurei la Viziru. Echipa lui Iacob Carst avea deja victoria asigurata inca de la pauza, gratie reusitelor lui Marian (min. 6) si Craciunescu (min. 25, 33). In partea a doua a meciului fiecare formatie a inscris cite o data, oaspetii tot prin Craciunescu (min. 87), Tractorul prin Magearu cu un minut inainte de finalul jocului.

"Lanterna" Vointa Visani a obtinut primul succes din tur

In celelalte trei partide s-au consemnat victorii ale gazdelor.
Viitorul Galbenu s-a impus cu 4-0 in fata echipei SC Adevarat insa formatia vizitatoare a fost batuta si la propriu si la figurat de catre gazde. Pentru invingatori au marcat I. Feraru (min. 3), V. Feraru (min. 50, 58) si S. Feraru (min. 78).
Pentru SC Adevarat a fost ultimul meci in acest esalon, patronul formatiei brailene, Marcel Adascalului, anuntind deja ca retrage echipa din campionat.
Victoria Dedulesti s-a impus cu 2-1 pe teren propriu in fata Viitorului Ianca. Buzea a reusit o dubla pentru gazde in minutele 43 si 70, golul formatiei vizitatoare fiind marcat de Mosescu la zece minute de la reluare.
Tot cu acelasi rezultat a cistigat Vointa Visani disputa cu Avintul Chiscani, victoria "lanternei" putind fi considerata cea mai mare surpriza a acestui tur de campionat. Formatia din Visani a evoluat pragmatic si in minutul 62 conducea cu 2-0, dupa reusitele lui Perianu si Dobrica, in timp ce oaspetii, care si-au privit adversara de sus nu au reusit sa marcheze decit o singura data in minutul 90.