Sportul Chiscani a câștigat cu 2-0 amicalul cu Stanriz Stăncuța | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Sportul Chiscani a câștigat cu 2-0 amicalul cu Stanriz Stăncuța

* Stroe și Chihaia au marcat pentru echipa din Liga a IV-a

După două săptămâni de antrenamente cu caracter fizic, sâmbăta trecută, Sportul Chiscani, echipa cu cea mai mică medie de vârstă din Liga a IV-a, s-a impus cu 2-0 în amicalul cu Stanriz Stăncuța, în care au evoluat jucători cu multe meciuri în Liga a III-a, precum Viorel Banciu, Ionel Bratosin și Mirescu. Singurele noutăți notabile din tabăra formației din Chiscani sunt jucătorii George Chihaia, revenit la Sportul după o periodă petrecută în Liga a III-a la Viitorul Ianca și Viitorul Șuțești și Cătălin Dima de la Daous Dava Brăila.

Echipa din Liga a IV-a, pregătită de Valentin Durbacă, a început meciul în formula: Turiac – Dinescu, Sgârcitu, M. Pascu, Fătu – G. Ioniță, Chihaia, Streche, Manole – C. Dima, Stroe și în minutul 12 a deschis scorul. G. Ioniță a centrat în careul oaspeților, iar Stroe a marcat pentru 1-0. Până la pauză, Sportul Chiscani a mai irosit două șanse mari de a-și dubla avantajul, prin Fătu în situație de singur cu portarul advers. și prin Stroe.

La cinci minute de la reluare, Manole a șutat de la 25 de metri dar portarul celor de la Stanriz Stăncuța a scos mingea de la rădăcina barei. În minutul 58, Chihaia a înscris cel mai spectaculos gol al amicalului și era 2-0, practic rezultatul cu care s-a încheiat acest test de verificare. La Sportul Chiscani în repriza a doua au mai jucat portarul Tunea și jucătorii de câmp Mardale, Gheorghe, ambii născuți în 2010, Andrei Păvălache, născut în 2011, Crețu, Cazacu, Burlacu, Stoian, Bolozan și Perianu, născut în 2007.

Pe final de meci, după o pasă a lui Gheorghe, Cazacu a șutat razant cu bara din dreapta a porții oaspeților.

• Telefon: 0239-611053
  • Fax: 0239-611054