Stars Brăila a câștigat la scor de neprezentare, 3-0, amicalul cu Suporter Club Brăila | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Stars Brăila a câștigat la scor de neprezentare, 3-0, amicalul cu Suporter Club Brăila

• Daniel Pleșa a avut la dispoziție doar 12 juniori, dar valoarea lor în acest meci a fost peste cea a adversarei din Liga a IV-a • Alexandru Spătaru cu o “dublă” și Denis Pleșa sunt autorii golurilor celor de la Stars

Cu doar 12 jucători trecuți pe raportul de arbitraj, unul născut  în 2007, ceilalți născuți  în 2008 și 2009, Stars Brăila a câștigat la scor de neprezentare, 3-0, amicalul cu Suporter Club Brăila. Un meci foarte bun făcut de juniorii echipei Stras, unul lamentabil în contul echipei de Liga a IV-a, cea care, conform așteptărilor, trebuia să câștige acest amical.

Echipa din Liga a IV-a a ratat o mare ocazie de a deschide scorul  în minutul 6 prin Bălănică. Patru minute mai târziu Stars a trecut în avantaj grație golului marcat de Alexandru Spătaru. Echipa de juniori pregătită de Daniel Pleșa și Ionel Drăgoi și-a dominat adversara la toate capitolele, și-a creat ocazii, dar  în minutul 27 Păun a prins mingea șutată puternic, din lovitură liberă de la 22 de metri de Gheorghică, iar  în minutul 39 cel mai bun pasator de pe teren, Gheorghică, a centrat din corner  însă Spătaru și Denis Pleșa au luftat pe rând din 2-3 metri.

Suporter Club a mai avut o șansă de a egala, de această dată în minutul 56, dar Straua a șutat slab, din 7-8 metri, pe mijlocul porții pe direcția portarului Negoiță. Două minute mai târziu, echipa antrenată de Dragoș Trofin a beneficiat de o lovitură liberă de la marginea careului, aproape perpendicular pe poarta celor de la Stars, dar Fătu a șutat mingea prima dată  în zid, aceasta a revenit la el, însă căpitanul celor de la Suporter a avut din nou o execuție slabă și tabela nu s-a modificat. Meciul s-a încheiat cu 3-0 pentru Stars după două goluri, din faze fixe, trase la indigo.  În minutul 81, Gheorghică a centrat din lovitură liberă, 22 metri, lateral dreapta, iar Denis Pleșa a marcat pentru 2-0. În minutul 87, tot din lovitură liberă, cam din aceeași poziție, Gheorghică a centrat perfect în careul advers iar Spătaru a realizat “dubla” și a stabilit scorul final al testului de verificare, 3-0, pentru Stars Brăila.

Stars Brăila: Negoiță - Constantin, D. Cristea, Leu, G. Cristea – Jataruc, D. Pleșa, Perianu, Ivan – Gheorghică, Spătaru.  în repriza a doua a mai jucat Aloman.

Suporter Club Brăila: Păun – Chițac, Moise, Sava, Garcef – Topciu, Scarlat – Fătu – Cazan, Bălănică, Aurică.  În repriza a doua au mai jucat: Bortan, Drăgan, Decu, Grama, Albu, Dinu, Straua, Habib, Toma.

• Telefon: 0239-611053
  • Fax: 0239-611054