Start cu stângul pentru Dacia Unirea în noul sezon al Ligii a III-a | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Start cu stângul pentru Dacia Unirea în noul sezon al Ligii a III-a

• formația brăileană a condus cu 1-0, dar a pierdut pe final de meci cu 2-1 • golul victoriei s-a marcat în minutul 87 • lovitura de începere a partidei a fost dată de halterofila Mihaela Cambei, vicecampioană olimpică la Paris

Lovitura de începere a partidei Viitorul Onești – Dacia Unirea Brăila a fost dată de halterofila Mihaela Cambei, vicecampioana olimpică din această vară de la Paris, sportivă legitimată la CSM Onești.

Dacia Unirea a început bine partida din deplasare la Viitorul Onești, în etapa inaugurală a Ligii a III-a, ediția 2024-2025, a condus cu 1-0 și spera într-un rezultat pozitiv. În minutul 7, formația de la Dunăre a beneficiat de o lovitură liberă, Oniciu a trimis mingea în careul gazdelor iar Eloh a deschis scorul.

Viitorul Onești a preluat inițiativa și putea egala în minutul 23, însă portarul Ochiană a degajat mingea urmărită de Băciuț. Două minute mai târziu, echipa gazdă a reușit să restabilească egalitatea, 1-1, prin Romanescu.

Pe finalul primei reprize s-a jucat pe contre. Duțu (min. 34) putea aduce echipa brăileană în avantaj, însă el a șutat slab și portarul gazdelor a rezolvat ușor această situație. În replică, Viitorul Onești a irosit două situații de a trece în avantaj, prin Băciuț (min. 43) și Romanescu (min. 42), acesta din urmă fiind blocat in extremis de Godwin. Astfel că la pauză scorul a fost egal 1-1.

Repriza a doua a început în nota de dominare a gazdelor, însă pe contraatac Dacia Unirea a irosit o mare șansă de gol prin Sava (min. 60), care a șutat din 4-5 metri în plasa laterală. Pe fondul de dominare al Viitorului Onești, echipa vizitatoare putea da din nou lovitura pe contraatac, prin Koko, însă atacanul Daciei Unirea a șutat slab pe direcția portarului.

Viitorul Onești s-a masat cu întreg efectivul în jumătatea adversă de teren și, cu 3 minute înainte de finalul partidei, a marcat golul victoriei prin Băciuț.

Dacia Unirea a avut o posesie superioară a mingei pe final dar nu a mai reușit să marcheze și partida s-a încheiat cu victoria la limită, 2-1, a Viitorului Onești.

Dacia Unirea: Ochiană – Eloh, Sava, Igwe, Godwin – Oniciu (min. 55: Bizeta), Priboi, Răileanu, Boroditenco – Duțu (min. 55: Ezekiel), Koko.