Suporter Club Brăila a câștigat cu 3-1 amicalul de la Cerna | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Suporter Club Brăila a câștigat cu 3-1 amicalul de la Cerna

• Fătu, Topciu și Anghel au marcat în victoria cu Triumf Cerna • remiză 1-1, “cu scântei”, la Făurei

Efectul pregătirilor din cantonamentul montan s-au văzut, Suporter Club Brăila arată altfel, începe să devină echipa pe care și-o doresc cei din conducera clubului.

Duminică, 18 august, Suporter Club Brăila a câștigat cu 3-1 meciul disputat în deplasare, la Triumf Cerna, echipă care s-a clasat pe locul al 10-lea în ediția trecută a Ligii a IV-a.

Fătu a marcat pentru formația brăileană în minutul 26, însă la pauză a fost 1-1, reușita gazdelor fiind semnată de Ciorciovei.

În repriza a doua, Suporter Club Brăila a mai înscris de două ori prin Topciu (min. 65) și Anghel (min. 85) și s-a impus cu 3-1.

La Triumf Cerna, în repriza a doua au evoluat și doi foști jucători ai echipei Suporter Club Brăila, Gurău și Bălănică.

“Meci dominat de noi. A fost cel mai bun amical reușit în perioada precompetițională, se văd acumulările fizice și tehnico-tactice din cantonamentul montan”, ne-a declarat profesorul Marian Neta, vicepreședintele clubului brăilean de fotbal.

Suporter Club Brăila: Păun – Banciu, Moise, Straua, Garcef – Scarlat, Anghel, Fătu – Topciu, Cazan, Aurică. Au mai jucat: Drăgan, Albu, Habib, Gherghișan, Dinu, Coteț.

Egal, 1-1, “cu scântei”, la Făurei

În primul amical după cantonamentul montan, Suporter Club Brăila a remizat, 1-1, în deplasare la CS Făurei. S-a jucat cu multă ambiție de ambele părți, ca într-o partidă oficială, dar și cu foarte multe durități. Pe final, jocul putea degenera, dar după mai multe îmbrânceli și cu un gol valabil anulat aiurea de centralul partidei, disputa amicală s-a încheiat la egalitate, 1-1.

Cîrnu a marcat în minutul 40 pentru gazde, Straua (min. 45) a egalat și a stabilit și scorul final. Portarul Păun, de la formația brăileană, s-a remarcat prin patru intervenții foarte bune pentru echipa brăileană.

CS Făurei: Crângașu – Bertea, Răcaru, Dobrică, Roșu – Costea, Cristea, Cîrnu, Fila – Ivan, S. Nicoliță. Au mai jucat: Mocanu, Butiseacă.

Suporter Club Brăila: Păun – Banciu, Moise, Barbu, Garcef – Scarlat, Straua, Fătu, Topciu – Cazan, Aurică. Au mai jucat: Sava, Grama.

• Telefon: 0239-611053
  • Fax: 0239-611054