Victoria Traian a câştigat cu 2-1 derby-ul cu CS Făurei | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Victoria Traian a câştigat cu 2-1 derby-ul cu CS Făurei

astfel, s-a relansat lupta pentru primul loc • Viitorul Ianca a întors rezultatul în favoarea ei în repriza a doua • Victoria Cazasu s-a impus fără drept de apel la Viitorul Însurăţei

Victoria Traian, cu doar jumătate dintre titulari şi cu doi jucători mai puţin în teren, George Zăgan fiind eliminat în minutul 74, iar Leu în minutul 83, a câştigat cu 2-1 derby-ul cu CS Făurei şi a relansat lupta pentru primul loc. Formaţia manageriată de Bănel Nicoliţă a ratat cât pentru cinci meciuri, asta pentru că Stelian Nicoliţă şi colegii lui s-au crezut învingători înainte de joc. Meciul a început cu câte o mare ocazie de gol de fiecare parte, ambele irosite de Neagu (min. 3) şi de Stelian Nicoliţă (min. 6), care au trimis mingea în bară. CS Făurei a mai ratat alte trei mari ocazii prin Percă, Pungă şi Chirică, iar golul care plutea în aer a venit în minutul 31, Chirică a centrat din lovitură liberă, iar Percă a făcut inutilă intervenţia portarului Cătălin Ciocan. Echipa gazdă a continuat să atace şi în minutul 43 a obţinut un penalty, S. Nicoliţă a şutat în stânga portarului însă  Cătălin Ciocan a intuit colţul şi a respins mingea până la Mâţă, care, din 6 metri, a şutat peste transversală. La reluare, S. Nicoliţă (min. 48) şi Vlad (min. 65) au ratat două mari şanse de gol apoi a venit replica oaspeţilor, Neagu a şutat la vinclu dar Comănescu a evitat golul. În minutul 67, pe contraatac, Victoria Traian a obţinut un corner, Leu a centrat în faţa porţii, iar Marius Barbu a restabilit egalitatea. Oaspeţii au reuşit după doar două minute o altă acţiune de contraatac periculoasă, Leocă a fost faultat în careu, iar Barbu a transformat lovitura de la 11 m şi şi-a adus echipa în avantaj. Oaspeţii au rămas în doar 9 jucători, George Zăgan şi Leu fiind eliminaţi pentru cumul de cartonaşe galbene, însă CS Făurei nu a profitat de oamenii în plus. Mâţă nu a putut împinge de la doar 2 metri mingea în plasă, Chirică şi Omer Vlad au trimis pe rând mingea în transversală iar Stelian Nicoliţă a irosit o mare şansă de a egala la ultima fază a partidei, astfel că Victoria Traian a plecat cu toate punctele.

Viitorul Ianca a fost condusă cu 3-1 de Voinţa Şuţeşti dar a reuşit să întoarcă rezultatul în repriza a doua, graţie “dublei” realizate de Andrei Crăciun, iar Victoria Cazasu s-a impus fără drept de apel, cu 5-0, în deplasarea de la Viitorul Însurăţei. În deschiderea derby-ului dintre CS Făurei şI Victoria Traian, Gloria Movila Miresii a câştigat cu 3-2 partida cu Voinţa Vişani.

Ordinea primelor clasate în play-off: 1 CS Făurei 33 puncte, 2 Victoria Traian 29, Victoria Cazasu 21. Ordinea primelor clasate în play-out: 1 Dunărea Tichileşti 13 puncte, 2 Gloria Movila Miresii 13, 3 Pandurii Tudor Vladimirescu 12.