Victoria Traian a câştigat două derby-uri într-o săptămână | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Victoria Traian a câştigat două derby-uri într-o săptămână

Săptămâna trecută au avut loc două etape în campionatul Ligii a IV-a brăilene la fotbal şi în ambele echipa care s-a remarcat a fost Victoria Traian. Miercurea trecută, echipa din Traian, pentru care Marius Iorga a reuşit o "dublă" s-a impus la scor, 4-1 la Pandurii Tudor Vladimirescu, iar sâmbătă, 3 mai, a jucat în compania liderei, ACS Viitorul Însurăţei. Derby-ul primelor două clasate a fost dominat de Victoria Traian, formaţie care de altfel s-a şi impus cu 2-1. Echipa pregătită de Iulian Neagu a deschis scorul prin Marius Iorga, în minutul 4, dar ACS Viitorul Însurăţei a reuşit să restabilească egalitatea după un eurogol marcat de Cheleş (min. 16). Cu toate că gazdele au irosit câteva situaţii rarisime prin Mogoş de două ori şi Huţu, prima repriză s-a încheiat nedecis, 1-1. În minutul 55 din repriza a doua cel mai prolific jucător al gazdelor din ultima săptămână a marcat pentru 2-1 şi a stabilit şi scorul final al derby-ului. Victoria Traian a obţinut o victorie importantă şi s-a apropiat acum la doar trei puncte de ACS Viitorul Însurăţei, iar lupta pentru primul loc, cel care asigură participarea la barajul de promovare în Liga a III-a continuă. Sâmbăta trecută, "Pandurii" din Tudor Vladimirescu au suferit cea de-a doua înfrângere consecutivă şi nu mai au practic şanse la locul întâi.
După patru etape în turneul play off, pe primul loc se află ACS Viitorul Însurăţei cu 33 de puncte, pe locul al doilea Victoria Traian cu 30 de puncte, iar pe al treilea Pandurii Tudor Vladimirescu cu 26 de puncte. În turneul play out locul întâi este deţinut de Voinţa Vişani cu 32 de puncte, pe locul al doilea se află Victoria Cazasu cu 28 de puncte, iar pe al treilea Avântul Mircea Vodă cu 24 de puncte.