Mergi la conţinutul principal

Victoria Traian a câștigat Cupa României, faza județeană

• formația din Traian s-a impus cu 2-1 în finala cu Viitorul Cireșu • în repriza a doua echipa din Cireșu a ratat pe bandă rulantă • AJF Brăila le-a oferit câștigătorilor un echipament de firmă, o cupă, o diplomă și medalii, festivitatea de premiere fiind oficiată de Laurențiu Vărgatu și Teodor Grozea

Finala Cupei României, faza județeană, a umplut tribuna stadionului din Râmnicelu, iar spectatorii au avut ce vedea, un meci deschis, cu multe ocazii, între cele mai bune echipe din Liga a IV-a, din sezonul competițional 2023-2024, Victoria Traian – Viitorul Cireșu.

Iar dacă în campionat Viitorul Cireșu s-a impus cu 2-1 pe terenul rivalei și a devenit campioană județeană, pe teren neutru, la Râmnicelu, Cupa a fost câștigată, tot cu 2-1, de Victoria Traian.

Asociația Județeană de Fotbal Brăila (AJF) le-a oferit câștigătorilor un echipament de firmă, tricou, șort, jambiere, două rânduri de echipament pentru portar, o cupă, o diplomă și medalii, festivitatea de premiere fiind oficiată de Laurențiu Vărgatu și Teodor Grozea, președintele AJF, respectiv președintele Comisiei Județene de Arbitri Brăila.

A fost un meci echilibrat în prima repriză, cu 1-0 la pauză pentru echipa din Traian și cu o repriză a doua în care Viitorul Cireșu a ratat pe bandă rulantă, dar care s-a încheiat la egalitate, 1-1. Astfel că la general Victoria Traian s-a impus cu 2-1 și este deținătoarea Cupei României, faza județeană.

Victoria Traian a deschis scorul în minutul 7, prin unul dintre cei mai talentați jucători ai săi, Remus Oprea. Acesta putea să realizeze “dubla” în minutul 21, dar nu a reușit să înscrie singur cu Constandache. Șase minute mai târziu, Viitorul Cireșu putea egala dar Mâță a trimis mingea peste transversală. Chirpac a fost și el la un pas de gol, iar la ultima fază a primei reprize Mîță a șutat prea slab ca să-l poată învinge pe Olaru.

Sarabandă de ratări pentru Viitorul Cireșu în repriza a doua

Buteseacă (min. 51) putea egala dar a șutat slab și Olaru a fost la post. Stelian Nicoliță (min. 55) a ratat dintr-o situație bună, Ioan Șerbănescu a fost blocat în momentul șutului în minutul 56 iar trei minute mai târziu, acesta a șutat peste transversală. Stelian Nicoliță (min. 68) a trimis mingea în bară, apoi au urmat două ratări consecutive ale lui Gabriel Niță (min. 70, 72). Ioan Șerbănescu a șutat violent în minutul 75 dar Olaru a scos mingea de sub transversală. Contrar cursului jocului, pe contraatac, în minutul 81, Remus Oprea i-a pasat lui Sorin Șerbănescu iar acesta a dublat avantajul echipei din Traian. La faza imediat următoare, Ioan Șerbănescu a redus din diferență, însă Viitorul Cireșu nu a mai avut șansa de a egala și de a trimite meciul în prelungiri.

Victoria Traian: Olaru – Orașanu, Preda, Stănciulescu, Cireașă - R. Oprea, C. Pascu, Moldoveanu, Recuci – Bîrlădeanu, Ene.

Pe raportul de arbitraj au mai fost trecuți: Ursea, Ciocan, Rancea, M. Ion, M. Buzatu, Done, N. Zăgan, S. Șerbănescu, A. Buzatu.

Viitorul Cireșu: Constandache – Mocanu, Spînu, Cotigă, V. Ion – Niță, Mîță, A. Radu, I. Șerbănescu – Chirpac, S. Nicoliță.

Pe raportul de arbitraj au mai fost trecuți: Rățoi, B. Dumitru, S. Butiseacă, Percă, Cîrnu, S. Matei, Zainea, M. Popa, Gheorghică.

• Telefon: 0239-611053
  • Fax: 0239-611054