Victorie cu 2-0 pentru Dacia Unirea în amicalul de la Traian | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Victorie cu 2-0 pentru Dacia Unirea în amicalul de la Traian

* Koko și Duțu au marcat în prima repriză pentru echipa din Liga a III-a * antrenorul Marian Samuilă a testat în repriza a doua doi mijlocași din Coasta de Fildeș * miercuri, 7 august, Dacia Unirea joacă în Cupa României, în deplasare la Viitorul Ianca

Dacia Unirea a câștigat cu 2-0 amicalul susținut în deplasare la Victoria Traian, echipa care a încheiat sezonul trecut de Liga a IV-a pe locul al doilea și care are în componență jucători care au cochetat cu Liga a III-a și chiar cu Liga a II-a.

După ce s-a impus cu 4-2 pe terenul celor de la Unirea Braniștea, jucătorii pregătiți de Marian Samuilă și Adrian Baldovin au avut câștig de cauză și

sâmbăta trecută la Traian.

Dacia Unirea a deschis scorul în minutul 17. După un corner, mingea a ajuns la Koko care a făcut inutilă intervenția portarului echipei gazdă. La un minut după pauza de hidratare, Koko a recuperat mingea în jumătatea adversă, i-a pasat lui Alexandru Duțu, care cu latul a marcat din 8 metri pentru 0-2, acesta fiind și rezultatul final al amicalului.

Altay și Eloh și-au mai trecut numele pe lista ratărilor în prima repriză. Altay a șutat de la marginea careului, dar portarul celor de la Victoria Traian a respins mingea în corner, iar Eloh a fost blocat în două rânduri în situații în care ar fi putut marca. Koko și Duțu au mai irosit ocazii de a înscrie în repriza a doua. Duțu a trimis mingea în plasă în minutul 80, însă reușita atacantului Daciei Unirea a fost anulată pe motiv de ofsaid.

Dacia Unirea s-a impus cu 2-0, iar miercuri va juca în turul al 2-lea național al Cupei României cu Viitorul Ianca, echipă care s-a înscris în Liga a IV-a.

Cele două formații au ajuns în această fază a Cupei României după victorii la “masa verde”, în partidele pe care trebuiau să le dispute, Dacia Unirea la Hamangia Baia, Viitorul Ianca la Viitorul Șuțești.

Un test reușit. Un meci de pregătire bun, nu am avut un ritm strălucit, dar spun că am făcut o repetiție utilă înainte de primul meci oficial din noul sezon competițional, cel din turul al 2-lea național al Cupei României, cu Viitorul Ianca. Capitolul fizic a făcut diferența”, ne-a declarat antrenorul Marian Samuilă.

Dacia Unirea: Ochiană - Eloh, Sava, Will, Boroditenco – Baștiurea, Altay, Koko, Răileanu – Oniciu, fotbalist care în sezonul trecut a evoluat la Viitorul Șuțești dar care aparține de Oțelul Galați, Duțu. Au mai jucat Turcu și Bizeta. La Dacia Unirea au evoluat și doi mijlocași din Coasta de Fildeș, cărora pe 15 august le expiră viza pentru România, dar care sunt în vederile clubului brăilean, iar acum vor urma căile legale pentru a se transfera la echipa fanion a orașului Brăila.

• Telefon: 0239-611053
  • Fax: 0239-611054