Victorie lejeră pentru Sportul Chiscani în amicalul cu Siretul Vădeni | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Victorie lejeră pentru Sportul Chiscani în amicalul cu Siretul Vădeni

Lidera Ligii a IV-a, Sportul Chiscani, s-a impus cu 3-1 miercuri, în partida amicală susţinută pe teren propriu cu Siretul Vădeni, echipă aflată pe locul al doilea în Seria întâi a Ligii a V-a. Echipa pregătită de Georgel Pascu putea câştiga la un scor mult mai concludent dacă în poarta oaspeţilor nu s-ar fi aflat Filip Ghighimoc, portarul liderei. "Aşa am stabilit de comun acord ca portarul nostru să apere în poarta celor de la Vădeni, ca să facă şi el un antrenament bun", a explicat Georgel Pascu. Iar Ghighimoc a avut multe intervenţii salvatoare în poarta echipei din Vădeni. Acesta a avut două parade în debutul partidei fiind faţă în faţă pe rând, cu Bălan şi Huţu. În minutul 27 Huţu a preferat un dribling în plus în locul unui şut la poartă, mingea a ajuns apoi la Pascu, iar noul transferat la Sportul Chiscani a şutat, de la şase metri, pe lângă poartă. Cinci minute mai târziu, Ghighimoc a blocat inspirat mingea şutată din careu de Liviu Boariu. Golul care plutea în aer a fost marcat de Pascu, în minutul 35. Bălan a centrat din corner, iar Cristian Pascu a catapultat mingea, cu capul, sub transversala porţii oaspeţilor. Cu cinci minute înainte de finalul primei reprize Huţu a marcat pentru 2-0. La câteva minute de la reluare, unul dintre fundaşii gazdelor a jucat mingea cu mâna, iar arbitrul de centru Adrian Cibea a arătat punctul cu var. Munteanu a transformat penalty-ul şi partida se relansa. Liviu Boariu şi Chiriac de la gazde, Munteanu de la oaspeţi şi-au trecut în această repriză numele pe lista ratărilor. Scorul amicalului, 3-1 pentru Sportul Chiscani a fost stabilit în minutul 70 de Huţu, care a transformat un penalty obţinut de Nelu Bogdan. În finalul meciului Nedelcu de la Siretul Vădeni a irosit o mare ocazie de gol. În acest joc la Sportul Chiscani a lipsit motivat golgeterul Vali Durbacă.
"Un test reuşit, în urma căruia m-am edificat în privinţa celor care vor merge în cantonament. Luni vom pleca la Slănic Moldova, să ne încărcăm bateriile pentru sezonul oficial de primăvară. Sper ca acolo să putem juca şi trei partide de verificare cu echipe din zonă", a declarat Georgel Pascu.
Meciul a fost arbitrat de Adrian Cibea, Cosmin Ilie şi Mihai Constantinescu.

Sportul Chiscani: Turiac - Bălan, Milea, Smeu, Costache - L. Boariu, Bogdan, Zărnescu, M. Ion - Pascu, Huţu. Au mai jucat Drăguş, Ghelase, N. Cazan, Bănică, Dobrin, Chiriac.
Siretul Vădeni: Ghighimoc - Saghin, Muşat, Susanu, Nedelcu - Dumitru, Ştefan, Ciocianu, Giurgiu - Munteanu, Radu. Au mai jucat Crăciun, Moldoveanu şi Tătaru.

• Telefon: 0239-611053
  • Fax: 0239-611054