Viitorul Șuțești – Voința Cudalbi, 0-0 | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Viitorul Șuțești – Voința Cudalbi, 0-0

• partida a contat pentru manșa tur a barajului de promovare în Liga a III-a • peste 1.000 de spectatori au fost la meci, însă nu au avut ce vedea • promovarea se va decide în partida retur, la Cudalbi

Partida tur a barajului de promovare în Liga a III-a, dintre campioanele Ligii a IV-a din județele Brăila și Galați, Viitorul Șuțești – Voința Cudalbi, a fost una anostă din toate punctele de vedere. Peste 1.000 de spectatori au fost la începutul jocului, unii au plecat la pauză, alții la mijlocul reprizei a doua pentru că-i “apucase somnul”, așa cum a spus un hâtru. Dar spectatorii din tribună au apostrofat echipa gazdă și cu alte vorbe spuse cu năduf. Unul, mai supărat, a spus că “rezultatul se știa deja de un an de zile”. Suporterii echipei gazdă și-au încurajat favoriții însă aceștia nu au reușit să le ofere spectacolul așteptat.

Singura care și-a făcut treaba în teren a fost Voința Cudalbi care s-a apărat eficient și a încercat să dea lovitura pe câteva contraatacuri, iar rezultatul de egalitate, 0-0, o avantajează în partida retur.

Viitorul Șuțești a beneficiat de două cornere în debutul partidei iar în minutul 9 putea deschide scorul. Irimia a șutat plasat însă Dajboc a degajat mingea aproape de linia porții.

Voința Cudalbi a replicat două minute mai târziu, prin Ștefan, care a șutat din interiorul careului dar Tudor a fost la post.

Următoarea fază notabilă s-a derulat în minutul 33, când Chihaia a trimis mingea peste apărarea adversă la Andrei Crăciun, însă atacantul gazdelor s-a complicat într-un dribling inutil și a fost deposedat.

Pe final de primă repriză, Voința Cudalbi a avut două șanse de a marca, însă mingea șutată din lovitură liberă, de la 25 de metri, de Cîrjă (min. 35) a fost reținută de Tudor, iar în minutul 43 Marius Matei, fostul jucător al Daciei Unirea și al celor de la FC Botoșani, a șutat plasat, însă Custură a respins mingea, cu capul, aproape de pe linia porții.

În repriza a doua s-a jucat și mai puțin fotbal.

Prima situație de poartă a aparținut oaspeților și a fost irosită de Matei, apoi a urmat un alt contraatac la capătul căruia golgheterul celor de la Cudalbi, Stoian, a rămas singur cu Tudor, a lobat mingea peste el, însă aceasta a ocolit cadrul porții.

În minutul 59, Silviu Robu a ratat din 4 metri, apoi a venit o dublă mare ocazie a echipei gazdă, o fază în care Chihaia a trimis mingea din 6 metri în portarul advers, aceasta a revenit la Andrei Crăciun care a șutat plasat dar căpitanul oaspeților, Cîrjă, a fost la locul potrivit și și-a salvat echipa de la primirea unui gol.