Viitorul Ianca a remizat, 2-2, cu Sporting Liești | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Viitorul Ianca a remizat, 2-2, cu Sporting Liești

* echipa gazdă a condus de două ori * Cosmin Necoară a marcat un eurogol

Viitorul Ianca a remizat sâmbăta trecută, 2-2, în disputa de pe teren propriu cu Sporting Liești.

Formația gazdă a condus de două ori și a avut 1-0 la pauză. Viitorul putea deschide scorul în minutul 2, însă după centrarea lui Marius Dima, Rareș Băluță a trimis mingea, cu capul, în bara porții adverse. Echipa din Ianca a mai avut o oportunitate de a marca în această primă parte a meciului, în minutul 30, când Dima a șutat dintr-o poziție foarte bună dar pe lângă poarta apărată de Brăneț. Viitorul Ianca a continuat să dicteze ritmul jocului și, cu un minut înainte de pauză, a deschis scorul. Marius Dima i-a pasat lui Băluță iar acesta a trimis mingea la colțul lung, astfel că după prima repriză echipa gazdă conducea cu 1-0. Viitorul putea să-și dubleze avantajul în minutul 50, însă Marius Coman nu a reușit să-l învingă pe Brăneț. Nu a fost 2-0 pentru gazed, ci 1-1, la faza următoare, după reușita lui Mihu.

Echipa pregătită de Victor Olenic a revenit la conducere în minutul 65, după eurogolul marcat de Cosmin Necoară, direct din lovitură liberă de la 22 de metri.

Însă meciul s-a încheiat la egalitate, 2-2, după ce Voicu a marcat în minutul 84.

După această rundă, Sporting Liești a acumulat 45 de puncte și și-a consolidat primul loc în play-out, iar Viitorul, cu 38 de puncte, nu mai poate pierde poziția a doua.

Viitorul Ianca: Mihai - Coteț, Preda, Stănciulescu, Necoară - Chihaia (min. 91: Ndigwe), Popa, Dima (min. 76: A. Radu), Ciucureanu – M. Coman (min. 76: L. Iorga), Băluță (min. 76: Cristea).

• Telefon: 0239-611053
  • Fax: 0239-611054