Adelina Sandu campioană naţională la 60 m garduri | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Adelina Sandu campioană naţională la 60 m garduri

La sfârşitul săptămânii trecute atleţii de la LPS Brăila au participat la naţionalele rezervate juniorilor II şi trei dintre ei au urcat pe podiumul de premiere. După ce a cucerit bronzul la tineret, Adelina Sandu, sportivă cu dublă legitimare LPS Brăila - CSM Oneşti, de la grupa profesorului Nicolae Iorga şi-a adjudecat titlul naţional în proba de 60 m garduri, la categoria ei de vârstă.
"Timpul oficial trecut pe hârtie a fost 8:74 secunde însă noi am cronometrat în paralel finala şi cred că Adelina Sandu a scos un timp de record naţional, 8:45. Am vrut să vedem finalul cursei dar ne-am lovit de refuzul arbitrilor. Ca să facem contestaţie ne trebuiau 300 de lei, aşa că am renunţat. Urmează finalele juniorilor I şi încheiem un sezon de iarnă foarte bun, în opinia mea", a declarat profesorul Nicolae Iorga.
Tot la garduri o altă elevă a antrenorului Nicolae Iorga, Iulia Banaga şi-a trecut în palmares medalia de bronz. În această finală Andrea Caracudă s-a clasat pe locul al cincilea iar Petronela Cristea pe poziţia a şasea. În proba similară a băieţilor, Andrei Negoiţă, sportiv pregătit de profesoara Anilena Anton, s-a clasat pe locul al treilea. Tot în finala de garduri Ionuţ Burea s-a clasat pe poziţia a cincea, Sorinel Fecioru pe a şasea iar Eduard Baltă pe a şaptea.
Valentin Crăcană a trecut al şaselea linia de sosire în finala probei de 60 m plat.

Invităm cititorii la dialog civilizat şi constructiv, bazat pe respect faţă de autori sau alţi cititori. Mesajele care conţin cuvinte obscene, anunţuri publicitare, atacuri la persoană, trivialităţi, jigniri, ameninţări şi cele vulgare, xenofobe sau rasiste sunt interzise de legislaţia în vigoare. Aceste tipuri de comentarii vor fi şterse de către moderatori şi pot duce până la blocarea accesului la a mai posta comentarii pe obiectivbr.ro. Totodată, autorul comentariului îsi asuma eventualele daune, în cazul unor actiuni legale împotriva celor publicate. Pentru a avea acces la comentarii si a putea comenta trebuie sa fiti logati in disqus.com / facebook.com / google.com / twitter.com in browserul in care accesati site-ul nostru.

• Director general: Monica Paraschiv

• Director: Silvia Preda

• Şef departament publicitate: Sorin Preda

• Redactor Şef: Florentin Coman

• Redactor Şef Adjunct: Ionuţ Condoliu

• Adresa: Brăila, Str. Mihai Eminescu, nr. 56, etaj 2
  • Telefon: 0239-611053
  • Fax: 0239-611054