Al doilea succes al brăilenilor în retur | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Al doilea succes al brăilenilor în retur

Vineri, disputarea partidei dintre FC Snagov şi CF Brăila era incertă, dar ilfovenii au găsit resursele financiare pentru baremurile de arbitraj, nu însă şi pe cele aferente drepturilor băneşti ale jucătorilor.
Pentru că promisiunile făcute de şefii clubului nu au fost onorate, antrenorul principal Laurenţiu Tudor şi-a prezentat demisia cu două ore înainte de startul meciului.
Cu toate că ştiau că lotul adversarei nu mai are valoarea din tur, elevii lui Viorel Ion au abordat cu seriozitate jocul, au reuşit o primă repriză foarte bună şi la pauză aveau deja un avantaj de două goluri.
CF Brăila a deschis scorul încă din minutul 6 prin Gabriel Ion, care a şutat la colţul scurt, fără speranţe pentru Măcelaru.
Gazdele au replicat în minutul 18, dar Bucuroiu a scos de sub transversală mingea şutată de Bereşoaie, după care au urmat trei situaţii mari de gol pentru oaspeţi, însă Gabriel Ion (20) a şutat pe direcţia lui Măcelaru, Pălimaru (min. 24), a reluat mingea, cu capul, pe lângă poartă, iar Bosoi (min. 33) l-a imitat cu un şut de la 4 metri.
Două minute mai târziu, atacanţii lui FC Snagov au mai reuşit o dată să pătrundă periculos în careul brăilean, Bâtfoi şi-a încercat şansa, dar din nou Bucuroiu a fost la post.
În minutul 44, după un atac prelungit al brăilenilor, Necoară a înscris pentru 0-2 şi a stabilit scorul primei reprize.

Stelian Nicoliţă a irosit două şanse de a marca

FC Snagov a început mai bine partea secundă, însă Hanca (min. 54) a şutat slab, iar mingile şutate de Udrea, Stelea şi Bâtfoi au fost blocate de apărătorii brăileni.
În această parte a meciului CF Brăila a mizat doar pe cartea contraatacului şi a reuşit în câteva rânduri să pericliteze poarta adversă, cele mai mari situaţii de a majora scorul fiind irosite Stelian Nicoliţă în minutele 69 şi 73.
Gazdele au cerut penalty la o acţiune a lui Stancu, însă arbitrul de centru a lăsat jocul să continue şi partida s-a încheiat cu victoria meritată a formaţiei brăilene.
CF Brăila: Bucuroiu - Bosoi, Călin, Ivan, Vlaicu - G. Ion (min. 87: Pungă), Pânzaru (min 27: Puşcaşu), Otvoş, Necoară (min. 65: Nicoliţă) - Câmpeanu, Pălimaru.
Deplasarea redactorului cotidianului "Obiectiv-Vocea Brăilei" a fost asigurată de omul de afaceri Nicu Niţă.