Astra Giurgiu merge mai departe în Europa League | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Astra Giurgiu merge mai departe în Europa League

Asta Giurgiu s-a calificat în turul al treilea preliminar al Europa League la fotbal, după ce a terminat la egalitate cu formaţia scoţiană Inverness Caledonian Thistle, 0-0, pe stadionul Marin Anastasovici din Giurgiu, în manşa secundă a turului doi preliminar, relatează agerpres.ro.
În prima manşă Astra s-a impus cu scorul de 1-0, prin golul lui Constantin Budescu.
Oaspeţii au controlat prima repriză din punct de vedere teritorial, arătând o circulaţie bună a mingii, dar mai puţină forţă de penetrare.
În finalul primei părţi, deţinătoarea Cupei Scoţiei şi-a creat două situaţii de gol, dar Lung a reţinut mingea trimisă cu capul de Dorran (43), iar apoi a scos de sub transversală balonul expediat de Christie (45Â1), cu un şut din afara careului.

A ratat golul victoriei

Astra, inexistentă în prima repriză, a ieşit la joc după pauză şi Budescu a trimis primul şut pe poartă al giurgiuvenilor (51), fără emoţii pentru Owain Williams. Tot Budescu a ratat şansa deschiderii scorului (54), şutul său în forţă fiind respins de portarul galez. Owain Williams a intervenit salutar şi la mingea expediată surprinzător din unghi de Junior Morais (65), care se îndrepta spre vinclu. Geraldo (66) a creat şi el pericol la poarta oaspeţilor, dar a reluat alături de ţintă cu capul.
Inverness, locul trei în ediţia trecută a campionatului Scoţiei, a beneficiat de o singură şansă notabilă (76), când Dorran a reluat slab şi nu l-a putut învinge pe Lung.
Astra a trecut în ultimul sfert de oră pe lângă golul victoriei, dar şutul lui De Amorim (78), la colţul lung, a ocolit poarta, iar Budescu (87) a şutat slab, în poziţie de singur cu portarul.
În turul al treilea preliminar al competiţiei, Astra va întâlni învingătoarea dintre West Ham United (Anglia) şi Birkirkara (Malta), londonezii învingând la limită, 1-0, în primul joc, de pe teren propriu.

• Telefon: 0239-611053
  • Fax: 0239-611054