Brăilencele au avut o evoluţie modestă la Bucureşti | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Brăilencele au avut o evoluţie modestă la Bucureşti

Cu toate că au plecat cu dorinţa de a câştiga la Bucureşti, handbalistele brăilence nu au reuşit să-şi îndeplinească obiectivul pentru că, în prima repriză, au avut o evoluţie modestă, iar în finalul partidei nu au avut prospeţimea necesară de a întoarce rezultatul în favoarea lor.
Bucureştencele au început bine partida şi în minutul 12 le conduceau deja cu 6-3 pe elevele lui Băban şi Preda.
Gazdele au continuat să facă legea în teren în prima repriză şi acest lucru s-a datorat în primul rând lipsei de concentrare a brăilencelor în faza de atac. Handbalistele de la Dunărea au irosit situaţii clare de a marca, unele chiar în situaţie de unu la unu cu portarul gazdelor, Alina Iordache, astfel că, la pauză, CSM Bucureşti conducea cu 15-11.
În repriza a doua brăilencele s-au apropiat la două lungimi de adversarele lor, însă, cu toate că Gabriela Dobre a parat două aruncări de la 7 metri, gazdele au reuşit din nou să se desprindă la cinci goluri, 21-16, în minutul 43.
HC Dunărea a mai avut o tentativă de a întoarce rezultatul, dar nu a reuşit decât o apropiere la un punct de adversara sa, 24-25. Handbalistele brăilence nu au ştiut să gestioneze finalul de partidă, au pierdut la două goluri şi au rămas pe locul al 4-lea în clasament.
Pentru HC Dunărea au marcat Iancu 6, Lobach 6, Crăciun 3, Brot 3, Yushchenko 2, Adespii 2, Eşanu 1, Perianu 1.
Sâmbătă, HC Dunărea va juca pe teren propriu cu Corona Braşov.