Brăilencele au condus până în minutul 53, dar au pierdut derby-ul de la Zalău | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Brăilencele au condus până în minutul 53, dar au pierdut derby-ul de la Zalău

Pe ansamblu, în acest meci handbalistele din Brăila au dat dovadă de mobilizare, dăruire şi dorinţă de a obţine un rezultat bun, însă este greu să câştigi la Zalău, acolo unde Gheorghe Tadici îi înjură ca la uşa cortului pe arbitri, iar acest lucru s-a văzut în repetate rânduri, pentru că acest meci a fost televizat. Iar în aceste condiţii cavalerii fluierului îi cântă în strună pentru a nu se pune rău cu selecţionerul naţionalei de senioare, care are o mare influenţă la Federaţia Română de Handbal. Altfel nu se explică faptul că, după atâtea ieşiri "în décor", la mai toate partidele de până acum, Tadici nu a fost sancţionat în niciun fel. S-a văzut clar că arbitrajul a influenţat rezultatul întâlnirii de la Zalău, iar acest lucru a fost evidenţiat chiar şi de comentatorul partidei. Dar nu este mai puţin adevărat că pe banca de rezerve a echipei HC Dunărea nu există soluţii viabile pentru a înlocui una dintre titulare. Iar dacă o handbalistă din primul şapte nu prinde o zi bună, se accidentează sau este eliminată definitiv, aşa cum a fost cazul pivotului Raluca Irimia, Adespii, Brot, Safta sau Eşanu nu reprezintă deocamdată soluţii pentru Alexandrina Soare.
În primele 30 de minute, HC Dunărea a condus ostilităţile în teren. Brăilencele au avut un avantaj de două goluri până în minutul 20, gazdele au avut o tresărire de orgoliu şi au egalat la 6-6, însă formaţia Alexandrinei Soare a apăsat pe acceleraţie şi s-a desprins la trei lungimi în minutul 26, după golurile marcate de Perianu, Moldovan şi Horjea şi tot acest declaj era consemnat pe tabelă în favoarea echipei vizitatoare şi în ultimul minut de joc al primei parţi. Dar Beşe a marcat în ultimele secunde şi a stabilit scorul pauzei, 11-9 pentru HC Dunărea.
Cu o singură excepţie, cea din minutul 33, formaţia brăileană a avut avantaj pe tabelă până în minutul 53. O perioadă în care brăilencele au avut şi un avans de patru goluri, 18-14, în minutul 47. Este de remarcat, şi de această dată, evoluţia excelentă a portarului Gabriela Dobre, care a avut 14 parade salvatoare pentru formaţia sa în acest joc. Cu şapte minute înainte de finalul meciului, elevele Alexandrinei Soare încă mai aveau un gol avantaj, 19-18. Ciuciulete a egalat, dar la faza următoare nu s-a acordat fault la o intervenţie a unei apărătoare la Safta, gazdele au recuperat mingea şi, pe contraatac, au reuşit să treacă în avantaj. HC Zalău a condus prima dată în minutul 33, cu 12-11, şi a doua oară în minutul 54, cu 20-19. Odată cu eliminarea pivotului Raluca Irimia, apărarea brăileană nu a mai funcţionat la parametri optimi, au fost ratate câteva atacuri şi HC Zalău a reuşit să se impună cu 21-19.
"A fost un joc bun al nostru, handbalistele brăilene au luptat cu ambiţie şi s-a văzut dorinţa lor de a obţine un rezultat bun, însă la Zalău este foarte greu să realizezi acest lucru. Din punctul meu de vedere consider că arbitrii au influenţat rezultatul final al partidei şi, sincer, mă aşteptam la un asemenea arbitraj. Ne-au luat în primire încă din primul minut, ne-au anulat apoi două goluri şi au întors jocul cu aruncare de la 9 metri. Meciul a fost televizat şi sper că şi cei de la federaţie au văzut cum au condus acest meci cei doi arbitri", a declarat Alexandrina Soare.
Pentru HC Dunărea au marcat Horjea 8 goluri, Perianu 5, Moldovan 4, Brot 1, Farcău 1.

• Telefon: 0239-611053
  • Fax: 0239-611054