Cătălina Ponor a câştigat medalia de bronz la bârnă, la Campionatul European de la Berna | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Cătălina Ponor a câştigat medalia de bronz la bârnă, la Campionatul European de la Berna

Cătălina Ponor s-a clasat pe locul 3 în finala de la bârnă a Campionatului European de gimnastică de la Berna, şi tot astăui, reprezentanta României va fi prezentă şi în finala de la sol, unde s-a calificat cu a treia notă.

Sorţii au trimis-o pe Cătălina să deschidă a treia finală a zilei la senioare. Ponor a intrat în ultimul act la bârnă cu a treia notă - 14.433 şi a impresionat din start prin eleganţă. Pe aparat, sportiva de 27 de ani a avut însă câteva ezitări, iar acest lucru s-a reflectat în nota finală. Cătălina Ponor a primit 14.266, o notă sub cea obţinută în calificări, cu care era greu de crezut că va rămâne pe podium.

Sportivele care au urmat-o imediat, Marine Boyer (Franţa) şi Aliya Mustafina (Rusia), au şi depăşit-o, după ce au fost notate cu 14.600, respectiv 15.100. Dar Cătălina a rezistat pe podium până la capăt. Principalele pericole care au concurat la sfârşit, Rebecca Downie (Marea Britanie) şi Angelia Melnikova (Rusia), au ratat. Prima a căzut de pe bârnă, iar a doua a avut o aterizare "urâtă".

Astfel, Ponor a cucerit prima medalie la o competiţie majoră după ce a revenit în activitate. Iar Campionatul European încă nu s-a încheiat pentru ea.