Dacia Unirea a pierdut cu 3-0 la Sepsi Sfântu Gheorghe | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Dacia Unirea a pierdut cu 3-0 la Sepsi Sfântu Gheorghe

• gafa lui Mitrea a deschis calea gazdelor spre o victorie lejeră • echipa brăileană a evoluat în inferioritate numerică din minutul 81, Dănuţ Oprea fiind eliminat pentru un fault la Issa

Fiind un meci cu miză, spectacolul a lipsit în disputa dintre Sepsi OSK Sfântu Gheorghe şi Dacia Unirea, echipa gazdă a jucat la rezultat, a forţat doar atât cât a trebuit şi s-a impus cu 3-0. Iar victoria a fost facilitată şi de gafa impardonabilă a lui Mitrea din minutul 10, atunci când Sepsi a deschis scorul. Neplătiţi de trei luni de zile, brăilenii au avut totuşi momente în care au arătat în teren că nu sunt cu nimic mai prejos decât adversarii lor care sunt aproape promovaţi în prima ligă.

Echipa din Sfântu Gheorghe a început în forţă meciul cu Dacia Unirea şi putea marca în două rânduri însă Mitrea a avut tot atâtea intervenţii foarte bune şi a păstrat tabela intactă. Portarul brăilean s-a remarcat prima dată în minutul 5, când a scos de lângă bară mingea reluată cu capul de Ionuţ Ursu, apoi a intervenit salvator şi a reţinut mingea de la picioarele lui Hadbagy. După aceste două intervenţii foarte bune, Mitrea a ieşit hazardat din poartă în minutul 10, fapt ce i-a permis lui Răzvan Greu să deschidă scorul. A fost o acţiune iniţiată de Damian, acesta i-a pasat în adâncime lui Greu care a trecut mingea pe lângă Mitrea, aceasta a lovit bara din stânga apoi a poposit în plasă. Replica echipei brăilene a venit în minutul 16, când Puşcaşu a şutat de la marginea careului dar mingea a şters bara porţii apărate de  Niczuly. Huiban (min. 19) a fost foarte aproape de 2-0, dar şi oaspeţii au avut şansa golului egalizator numai că Răduţoiu a reuşit să-l blocheze pe Neagu în minutul 23. Un minut mai târziu, Neagu a şutat violent însă Niczuly a reuşit să scoată mingea de sub transversală. Ultima ocazie a primei reprize a fost irosită de Hadnagy, însă şi dacă ar fi marcat, golul ar fi fost anulat deoarece atacantul gazdelor se afla în poziţie de ofsaid.

În repriza a doua, echipa brăileană nu a mai contat în atac însă nici Sepsi nu a reuşit nimic în primul sfert de oră. Abia în minutul 60, Issa i-a pasat lui Huiban, acesta l-a driblat pe Ivan şi a dus scorul la 2-0. Două minute mai târziu, faza s-a repetat în careul brăilean însă de acestă dată Issa nu a găsit spaţiul porţii. A urmat o perioadă anostă de joc de ambele părţi şi abia în minutul 80 Dacia Unirea a reuşit o acţiune de contraatac, Neagu a şutat la colţul scurt însă portarul gazdelor a fost la post. Un minut mai târziu, echipa brăileană a rămas în inferioritate numerică, Dănuţ Oprea fiind eliminat pentru un fault grosolan la Issa. În minutul 90, Sandu Iovu a stabilit scorul final al partidei, 3-0, pentru Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, iar covăsnenii îşi continuă cu reale şanse cursa pentru accederea în Liga I.

Dacia Unirea: Mitrea - Niţă, L. Ivan, Ghiocel (min. 69: Olenic), Necoară - D. Oprea, Adăscăliţei (min. 46: Roşoagă), Moglan, Neagu - Roşu, Puşcaşu (min. 63: Ciucureanu)

Antrenor: Alin Pânzaru

Sepsi OSK: Niczuly - Răduţoiu, I. Ursu, Damian, Olteanu - Burlacu, Minciună (min. 83: Mitra) - Huiban (min. 77: Jakab), Issa, Greu (min. 87: Iovu ) - Hadnagy

Antrenor: Valentin Suciu