Debut cu dreptul pentru Sportul Chiscani în 2016 | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Debut cu dreptul pentru Sportul Chiscani în 2016

Sportul Chiscani a debutat cu o victorie în 2016, una foarte importantă, în faţa ocupantei locului al doilea în clasamentul Ligii a IV-a, Viitorul Însurăţei. Iar meciul în care s-au întâlnit primele două clasate s-a ridicat la nivelul unui derby. Oaspeţii au avut iniţiativa în primul sfet de oră, perioadă în care experimentatul atacant al Viitorului, Viorel Gheorghe, a rămas în situaţie de unu la unu cu Ghighimoc, însă portarul Sportului a păstrat tabela intactă. Din acest moment trupa lui Georgel Pascu a trecut la cârma jocului, iar ocaziile la poarta apărată de Anghelescu s-au înmulţit. În minutul 18 Anghelescu a scos de sub transversală mingea trimisă cu capul de Vali Durbacă, iar cinci minute mai târziu acesta a avut o intervenţie spectaculoasă la mingea trimisă de Huţu, după o centrare a lui Liviu Boariu. Golul care plutea în aer a venit în minutul 35, când Huţu a combinat cu Zărnescu în marginea careului advers, a centrat în faţa porţii, iar Andrei l-a driblat pe Anghelescu şi a deschis scorul, 1-0 pentru Sportul Chiscani. Vali Durbacă (min. 37) şi Costache (min. 40) puteau majora scorul în favoarea gazdelor până la finalul primei reprize, însă şi Viitorul Însurăţei ar fi putut egala, dar Viorel Gheorghe nu a prins spaţiul porţii după o centrare foarte bună a lui Lupaşcu. La trei minute de la reluare, oaspeţii au fost din nou la un pas de a egala, însă la şutul lui Viorel Gheorghe portarul gazdelor, Filip Ghighimoc, a deviat mingea în transversală şi apoi a reuşit, in extremis, să evite golul. Atacantul din Însurăţei a mai avut o şansă de gol în minutul 55, însă şi de această dată Ghighimoc a fost la post. Din minutul 60, profitând de starea de oboseală a jucătorilor formaţiei vizitatoare, Sportul a dominat autoritar jocul şi, după o ocazie irosită de Pascu (min. 61), şi-au dublat avantajul graţie reuşitei lui Ionuţ Smeu, după o acţiune la care au mai participat Andrei şi Vali Durbacă. Sportul Chiscani a mai ratat patru ocazii mari de gol, iar în final s-a impus cu 2-0, bifând astfel cel de-al 15 succes consecutiv din actuala stagiune fotbalistică a Ligii a IV-a.

"Sunt mulţumit de joc şi de rezultat. Am întâlnit o adversară cu jucători experimentaţi şi noi am mai fi putut înscrie câteva goluri, dar şi oaspeţii au avut ocazii de gol. Din punctul meu de vedere, meciul s-a ridicat la nivelul unui derby", a declarat Georgel Pascu, instructorul echipei Sportul Chiscani.
"Condiţia fizică a făcut diferenţa. De asemenea, nu am avut doi jucători importanţi, însă nici aşa nu cred că puteam obţine mai mult la Chiscani. Sportul este de departe cea mai bună echipă din campionat", a spus, la rândul său, Paul Alexandru, vicepreşedintele echipei Viitorul Însurăţei.

Sportul Chiscani: Ghighimoc - Bălan (min. 60: C. Boariu), Smeu, Dobrin (min. 80: Milea), Zărnescu - L. Boariu (min. 60: Mirescu), Bogdan, Costache, Huţu (min. 60: Pascu) - C. Andrei, V. Durbacă.
Viitorul Însurăţei: Anghelescu - V. Ion, M. Stan, Coman, Lupaşcu - I. Oprea, G. Oprea, Baicu, Moldoveanu (min. 70: Bucur) - V. Gheorghe, Mucea.

CS Făurei - Voinţa Şuţeşti 3-1

Invităm cititorii la dialog civilizat şi constructiv, bazat pe respect faţă de autori sau alţi cititori. Mesajele care conţin cuvinte obscene, anunţuri publicitare, atacuri la persoană, trivialităţi, jigniri, ameninţări şi cele vulgare, xenofobe sau rasiste sunt interzise de legislaţia în vigoare. Aceste tipuri de comentarii vor fi şterse de către moderatori şi pot duce până la blocarea accesului la a mai posta comentarii pe obiectivbr.ro. Totodată, autorul comentariului îsi asuma eventualele daune, în cazul unor actiuni legale împotriva celor publicate. Pentru a avea acces la comentarii si a putea comenta trebuie sa fiti logati in disqus.com / facebook.com / google.com / twitter.com in browserul in care accesati site-ul nostru.

• Director general: Monica Paraschiv

• Director: Silvia Preda

• Şef departament publicitate: Sorin Preda

• Redactor Şef: Florentin Coman

• Redactor Şef Adjunct: Ionuţ Condoliu

• Adresa: Brăila, Str. Mihai Eminescu, nr. 56, etaj 2
  • Telefon: 0239-611053
  • Fax: 0239-611054