"Dubla" lui Pălimaru a decis soarta partidei | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

"Dubla" lui Pălimaru a decis soarta partidei

După victoria categorică de pe teren propriu, de sâmbăta trecută, CF Brăila a bifat un succes la fel de important miercuri, la FCM Bacău.
Elevii lui Vioară au scăpat cu faţa curată în minutul 7, când Hurdubei a rămas singur cu Bucuroiu, dar a trimis mingea pe lângă poartă, iar după cinci minute au deschis scorul prin Câmpeanu.
Gazdele au continuat să atace şi golul egalizator picat în minutul 33, când Ursu, de la 25 de metri, a trimis mingea sub transversala porţii brăilene.
În repriza a doua elevii lui Viorel Ion au iniţiat mai multe contraatacuri şi la două dintre ele au reuşit să marcheze. În minutul 57, după o asfel de fază, Pălimaru a profitat de lipsa de replică a fundaşilor centrali ai gazdelor şi a marcat pentru 1-2, iar după alte patru minute tot el a mărit avantajul oaspeţilor, după ce a transformat un penalty scos de Necoară.
FCM Bacău dominat pe final de meci şi a reuşit să reducă din diferenţă în minutul 70 prin Hurdubei şi chiar putea egala cu şapte minute înainte de finalul partidei, numai că trasorul lui Mihalachioaie a lovit bara porţii lui Bucuroiu, asfel că formaţia de la Dunăre a obţinut toate punctele puse în joc.

FC Brăila: Bucuroiu - Bosoi, Călin (min. 59: B. Dumitru), Ivan, Vlaicu - G. Ion (min. 46: Nicoliţă), Puşcaşu, Voicu, Necoară (min. 75: Pungă) - Câmpeanu, Pălimaru.