Dunărea Gropeni a produs surpriza turului | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Dunărea Gropeni a produs surpriza turului

Etapa a 5-a a adus şi prima mare surpriză a actualei ediţii de campionat, Dunărea Gropeni cu o formaţie alcătuită în majoritate din localnici a câştigat în faţa echipei a doua de la CF Brăila, lidera seriei întâi. Brăilenii au condus cu 1-0 graţie reuşitei lui Stoian, Malinchi a egalat în minutul 50 şi tot el a încris golul victoriei cu trei minute înainte de încheierea partidei. Tot cu 2-1 a pierdut şi formaţia de pe locul al doilea, Siretul Vădeni în deplasarea de la Dacia Berteşti. Scorul etapei a fost realizat de Şomii Unirea care s-a impus cu 7-0 în deplasare la nou înfiinţata Dinamo Salcia Tudor, golurile învingătorilor fiind realizate de Ioniţă (min. 10), Matei (min. 20, 24, 55, 65), Necula (min. 85, 89). Cel mai interesant joc din seria întâi s-a derulat la Stăncuţa între Stanriz şi Înfrăţirea Gemenele. Gropineanu a deschis scorul din penalty, Dumitru a marcat pentru 2-0 însă, cu toate că oaspeţii au irosit patru mari situaţii de a înscrie, la pauză Stanriz a condus cu 2-1 pentru că Înfrăţirea Gemenele a marcat o singură dată, din penalty, prin Dobriţoiu. Gazdele au mai înscris de două ori în partea secundă prin Dumitru însă oaspeţii au avut o revenire spectaculoasă pe finalul partidei, au mai marcat de două ori prin Vişan şi au fost la un pas de a egala. Stanriz Stăncuţa, care în partea secundă a avut şi două bare, s-a impus meritat cu 4-3, la capătul unui joc foarte bun făcut de ambele grupări fotbalistice.
În seria întâi pe podium sunt trei echipe cu acelaşi număr de puncte, departajarea fiind făcută la golaveraj, 1 CF Brăila 12 puncte (20-5), 2 Siretul Vădeni 12 (17-7), 3 Dacia Berteşti 12 (15-9).
Derby-ul seriei a doua, Voinţa Şuţeşti - FC Urleasca s-a încheiat nedecis, 2-2, Mătieş şi Mândroiu au marcat pentru gazde, Nicuşor Bratosin şi Neagu pentru oaspeţi. Vulturul Horia pentru care au marcat Băbeanu şi Hrincă s-a impus cu 2-1 la Viitorul Galbenu, formaţie care a condus cu 1-0 la pauză graţie reuşitei lui Băbătie.
În seria a doua lideră este FC Urleasca cu 13 puncte. Urmează, în ordinea golaverajului, trei formaţii cu acelaşi punctaj, Voinţa Plopu 12 puncte (21-10), AS Bordei Verde 12 (18-8), Comagrim Dudeşti 12 (17-10).