"Edmond Nicolau" a câştigat "Cupa Liceelor" la fotbal masculin | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

"Edmond Nicolau" a câştigat "Cupa Liceelor" la fotbal masculin

La jumătate de oră de la încheierea meciului de handbal feminin, Sala Polivalentă a găzduit finala turneului de fotbal din cadrul Cupei Liceelor la fotbal, cele două formaţii ajunse în ultimul act fiind cele de la "Edmond Nicolau" şi "Mihail Sebastian".
Partida a fost viu disputată, cu răsturnări de situaţii, iar scorul final a fost decis de cele două autogoluri ale portarului Criscov.
Jocul a început în nota de dominare a formaţiei pregătite de profesorul Nicuşor Baldovin, însă cei care au deschis scorul au fost fotbaliştii de la "Mihail Sebastian". Paul Gagu a modificat tabela în minutul 9, însă la faza imediat următoare Pandră a restabilit egalitatea. Gagu şi-a adus din nou formaţia sa în avantaj, însă bucuria elevilor profesorului Nicolae Barbu a durat doar cinci minute pentru că Viali Ghiorghiţă a marcat pentru 2-2.
Scorul primei reprize, 3-2 pentru Edmond Nicolau, a fost decis tot de Gheorghiţă, care a şutat înşelător de la mijlocul terenului, mingea l-a lovit în spate pe portarul Criscov şi a poposit în poartă.
Gheorghiţă (min. 40) a mărit avantajul formaţiei sale la două goluri, însă după numai un minut Gagu a marcat şi partida se relansa.
În finalul meciului ambele formaţii au evoluat cu garda jos şi fiecare a trecut în două trei rânduri pe lângă gol, spre deliciul spectatorilor, care au răsplătit cu aplauze reuşitele celor două finaliste.
Soarta partidei a fost decisă de un nou autogol al portarului de la "Mihail Sebasian" iar echipa de la "Edmond Nicolau" care s-a impus cu 5-3, va participa la etapa de zonă.
Partida, la care au asistat Elena Preda, inspector de specialitate în cadrul IŞJ, Ionel Enuţă, directorul DSJ şi Păuniţa Iuga, referent în cadrul aceleiaşi instituţii şi Laurenţiu Vărgatu, preşedintele AJF, a fost arbitrată de Ionel Ivan şi Daniel Decă.
Profesorul Nicuşor Baldovin a utilizat în acest meci următorul lot de jucători: Aurelian Nicolae, Claudiu Boariu, Viali Gheorghiţă, Marius Pandră, Ilie Mirea, Ionuţ Botezatu, Gabriel Călin, Georgian Boubătrân, Ionuţ Băluţă, Ştefan Lepădatu, Cristian Ciocan.