FC Tufeşti a câştigat derby-ul cu Victoria Traian | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

FC Tufeşti a câştigat derby-ul cu Victoria Traian

Surpriza rundei a 17-a a fost produsă la Traian de FC Tufeşti. După ce a pierdut pe teren propriu în faţa unei nou promovate, Voinţa Şuţeşti, FC Tufeşti a câştigat fără drept de apel pe terenul liderei, Victoria Traian. La una dintre puţinele faze de poartă ale primei reprize, gazdele au primit un penalty, Alberto Gagu a marcat şi a adus formaţia gazdă în avantaj. Repriza a doua a fost însă la discreţia elevilor lui Viorel Cosma. La 12 minute de la reluare, Ghioca a restabilit egalitatea şi, după alte nouă minute, Neguţu Cazan a marcat pentru 1-2. FC Tufeşti a mai irosit câteva şanse de a se desprinde decisiv, iar în primul minut de prelungire oaspeţii au reuşit să înscrie din nou. Ghioca a şutat, mingea scoasă de pe linia porţii de Mihăilă a ajuns la Banciu, acesta a centrat în faţa porţii şi Cazan şi-a trecut în cont "dubla".
De înfrângerea formaţiei din Traian a profitat Fortino, care, după succesul la scor de forfait de la Galbenu, a preluat fotoliul de lideră. Prima repriză a fost echilibrată şi s-a încheiat la egalitate, însă în cea de-a doua Mladin i-a adus pe oaspeţi în avantaj, iar "dubla" lui Sorin Butiseacă a făcut ca scorul să fie cât mai aproape de realitatea din teren.
Derby-ul codaşelor s-a disputat la Mircea Vodă între Avântul şi Voinţa Găiseanca. Gazdele şi-au asigurat victoria încă din prima repriză şi în felul acesta au luat o serioasă opţiune la evitarea retrogradării.
Scorul etapei a fost stabilit de Voinţa Şuţeşti, care s-a impus cu 4-0 în faţa "lanternei roşii", Victoria Deduleşti, jucătorul partidei fiind Marius Călin, care a reuşit un hat trick.
După 17 etape, Fortino Ianca se află pe primul loc cu 45 de puncte, podiumul fiind completat de Victoria Traian 42 puncte şi FC Tufeşti 37 puncte.