FC Tufeşti - Fortino Ianca, meciul derby al etapei a 22-a | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

FC Tufeşti - Fortino Ianca, meciul derby al etapei a 22-a

Cu toate că echipa din Tufeşti nu mai are lotul din turul campionatului, reprezintă totuşi o forţă în acest retur de campionat şi a demonstrat acest lucru în deplasarea de la Traian, unde s-a impus la un scor categoric. Pentru a-şi menţine şansele la locul întâi, Fortino nu are o altă variantă decât cea a victoriei în disputa de sâmbătă.

Echipele care se luptă pentru evitarea locului al 13-lea, Avântul Mircea Vodă şi Voinţa Găiseanca, nu au şanse prea mari de a obţine rezultate pozitive în această rundă, deoarece joacă în deplasare cu adversare net superioare valoric, Dunărea Gropeni şi respectiv Sportul Chiscani.
Înaintea acestei etape, podiumul se prezintă asfel: 1 Fortino Ianca 55 puncte, 2 Victoria Traian 55 puncte, 3 FC Tufeşti 49 puncte.

Sportul Chiscani - Voinţa Găiseanca

Viitorul Însurăţei, revelaţia sferturilor de finală ale Cupei României - etapa judeţeană

Performera sferturilor de finală ale Cupei României la fotbal - etapa judeţeană, a fost lidera seriei a doua din Liga a V-a, Viitorul Însurăţei, care a reuşit să o învingă cu 1-0, în deplasare, pe una dintre fruntaşele Ligii a IV-a, FC Tufeşti.
Dacă trei partide s-au încheiat în timpul regulamentar de joc, disputa de la Gropeni dintre Dunărea şi Fortino a continuat cu două reprize de prelungire şi abia după 120 de minute de joc s-a stabilit echipa ce va juca în semifinale, aceasta fiind gruparea din Ianca.