Fortino şi Victoria Traian continuă duelul de la distanţă | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Fortino şi Victoria Traian continuă duelul de la distanţă

În etapa a 20-a, ocupantele podiumului au câştigat in corpore.
Fortino a fost condusă cu 1-0 la pauză de Voinţa Găiseanca, pentru care a marcat Bădără, dar în repriza a doua a întors rezultatul în favoarea ei, după reuşitele lui Irimia şi Gabriel Ciucaşu şi tot după acelaşi scenariu s-a derulat şi întâlnirea de la Gropeni, acolo unde Gagu şi Huţu au semnat golurile formaţiei Victoria Traian, după ce în prima repriză jucătorii gazdă au înscris un eurogol prin Nelu Bănică.
FC Tufeşti a fost singura formaţie de pe podium care a câştigat la pas, 4-0, întâlnirea cu Viitorul Galbenu, iar Voinţa Şuţeşti a realizat surpriza rundei, câştigând la limită, 1-0, disputa de la Vişani.
Siretul Vădeni a ajuns din nou în atenţia Comisiei de Disciplină a AJF. În urmă cu o săptămână, pentru slaba organizare a meciului şi pătrunderea unui spectator în incinta terenului, care l-a ameninţat pe conducătorul echipei oaspete, terenul echipei din Vădeni a fost suspendat o etapă. Sâmbătă, Siretul Vădeni a folosit un jucător pe fals în partida cu Victoria Cazasu, un joc încheiat la egalitate, 1-1 şi acum riscă să piardă meciul la "masa verde" şi nu va scăpa nici fără amendă.

Rezultatele şi marcatorii etapei a 20-a:
Voinţa Vişani - Voinţa Şuteşti 0-1 (0-1)
Călin (min. 23)
Dunărea Gropeni - Victoria Traian 1-2 (1-0)
Bănică (min. 33) / Gagu (min. 66), Huţu (min. 80)
Victoria Cazasu - Siretul Vădeni 1-1 (1-0)
Matei (min. 19) / Stan (min. 89)
Victoria Deduleşti - Avântul Mircea Vodă 1-2 (1-0)
Stanciu (min. 40) / Anghel (min. 65), Bălan (min. 73)
FC Tufeşti - Viitorul Galbenu 4-0 (2-0)
Banciu (min. 7, 57), Cazan (min. 36), Marin (min. 89)
Sportul Chiscani - CS Faurei 2-1 (1-1)
Antonescu (min. 9), Merloi (min. 58) / L. Butiseacă (min. 10)
Voinţa Găiseanca - Fortino Ianca 1-2 (1-0)
Bădără (min. 8) / Irimia (min. 55), G. Ciucaşu (min. 82)

Meciuri tari în sferturile Cupei României - etapa judeţeană

Ieri dimineaţă la sediul AJF a avut loc tragerea la sorţi a partidelor din cadrul sferturilor de finală ale Cupei României - etapa judeţeană, fază care va avea loc pe 2 mai, de la ora 17.30.
În cursă, pentru accederea în semifinale, au rămas primele trei clasate din Liga a IV-a, Viitorul Însurăţei, lidera seriei a II-a din Liga a V-a, însă în această competiţie întotdeauna au existat surprize şi nu este exclusă varianta ca în penultimul act să ajungă şi Dunărea Gropeni sau Voinţa Vişani.