Mergi la conţinutul principal

Fotbalistele de la Olimpia, victorii pe linie în Slovenia

Campioana României la fotbal feminin, Olimpia UT Cluj-Napoca s-a calificat în şaisprezecimile UEFA Women s Champions League, informează agerpres.ro.
Potrivit unei postări făcute ieri pe situl clubului, Olimpia a câştigat „fără drept de apel" toate meciurile din grupa 5, organizată în Slovenia, grupă din care au făcut parte campioanele Muntenegrului (WFC Ekonomist), Estoniei (Parnu JFK) şi gazda ZNK Pomurje.
„Bucuria „olimpicelor" nu poate fi descrisă în cuvinte, după o nouă calificare între cele mai bune 32 de echipe ale Europei! După un meci jucat cu inteligenţă şi având un plus de creativitate, voinţă şi dăruire, Olimpia a reprezentat aşa cum se cuvine oraşul Cluj-Napoca şi Romania în Europa, reuşind să învingă echipa gazdă a turneului WFC Pomurje cu scorul de 2-0", arată comunicatul postat pe site-ul clubului.

Accidentare gravă

După ce, în primul meci din grupă, Lidia Havriştiuc a debutat în tricoul Olimpiei, în ultimul meci aceasta a marcat pentru prima dată atât în Liga Campionilor cât şi pentru echipa clujeană, în minutul 13.
Clujencele au pierdut o jucătoare importantă, pe Alexandra Lunca, care s-a accidentat grav în primele minute ale meciului împotriva ZNK Pomurje, după o ciocnire cu portarul echipei adverse. Antrenorul Mirel ALbon a fost nevoit să o înlocuiască, în minutul 23, cu Beatrice Tărăşilă, o jucătoare transferate în această vară la echipă. Totuşi, olimpicele au continuat să facă un joc bun, reuşind să mai înscrie un gol prin Andreea Voicu în minutul 52.

Cine a intrat pe teren

Echipa de start a Olimpiei în meciul ZNK Pomurje a fost formată din Mirela Ganea, Andreea Corduneanu, Ioana Bortan, Adina Giurgiu (Cristina Carp „87), Ștefania Vătafu, Mihaela Ciolacu, Andreea Voicu, Mara Bâtea, Alexandra Lunca (Beatrice Tărăşilă „23), Corina Olar, Lidia Havristiuc (Teodora Meluţă „69).
Primul meci disputat din grupă a fost împotriva Parnu JK, câştigat de Olimpia cu 4 - 0, urmat de victoria împotriva WFC Ekonomist cu 6 - 1 şi de meciul cu ZNK Pomurje, în care jucătoarele din Cluj au marcat două goluri, câştigând cu 0-2. Alături de Olimpia s-au mai calificat în turul următor echipele ZFK Minsk, PAOK, Stjarnan, FC Twente, Spartak Subotica, Medyk Konin şi PK-35 Vantaa.
Campioana României îşi va afla adversarul din şaisprezecimi în 20 august, când va avea loc tragerea la sorţi la Nyon.

Invităm cititorii la dialog civilizat şi constructiv, bazat pe respect faţă de autori sau alţi cititori. Mesajele care conţin cuvinte obscene, anunţuri publicitare, atacuri la persoană, trivialităţi, jigniri, ameninţări şi cele vulgare, xenofobe sau rasiste sunt interzise de legislaţia în vigoare. Aceste tipuri de comentarii vor fi şterse de către moderatori şi pot duce până la blocarea accesului la a mai posta comentarii pe obiectivbr.ro. Totodată, autorul comentariului îsi asuma eventualele daune, în cazul unor actiuni legale împotriva celor publicate. Pentru a avea acces la comentarii si a putea comenta trebuie sa fiti logati in disqus.com / facebook.com / google.com / twitter.com in browserul in care accesati site-ul nostru.

• Director general: Monica Paraschiv

• Director: Silvia Preda

• Şef departament publicitate: Sorin Preda

• Redactor Şef: Florentin Coman

• Redactor Şef Adjunct: Ionuţ Condoliu

• Adresa: Brăila, Str. Mihai Eminescu, nr. 56, etaj 2
  • Telefon: 0239-611053
  • Fax: 0239-611054