HC Dunărea şi-a luat revanşa în faţa braşovencelor | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

HC Dunărea şi-a luat revanşa în faţa braşovencelor

Formaţia brăileană a reuşit să se revanşeze pentru înfrângerea la limită din tur, de la Braşov, însă victoria la scor s-a conturat abia în cea de-a doua jumătate a reprizei secunde.
Prima repriză a fost echilibrată, cu toate că braşovencele nu au putut conta pe două jucătoare de bază, Carmen Zamfir şi Dedu. Cele două echipe au mers cap la cap în primele 25 de minute, însă la finalul primului act brăilencele au plecat la cabine cu un avantaj de două goluri, 9-7.
În repriza a doua, elevele antrenorilor Ioan Băban şi Cristian Preda au dictat ritmul partied, astfel că, în minutul 44, HC Dunărea s-a desprins la 15-11, iar decalajul s-a mărit la şapte lungimi, 20-13, cu şase minute înainte de finalul întâlnirii.
Având în Alina Horjea şi Adina Brot principalele marcatoare din acest joc, HC Dunărea a bifat un succes important şi rămâne principala favorită la locul al treilea.
Pentru HC Dunărea au marcat Horjea 7, Brot 6, Crăciun 3, Lobach 2, Perianu 2, Yushchenko 1, Iancu 1, Eşanu 1, iar pentru Corona Braşov, Hotea 6, Din 3, Chiper 2, Apetrei 1, Burghel 1, Şorodoc 1, Brânzan 1.