Italia in finala, "parazitii" invadeaza Berlinul | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Italia in finala, "parazitii" invadeaza Berlinul

Reprezentativa Italiei s-a calificat in finala Cupei Mondiale, dupa ce a invins Germania, cu scorul de 2-0, dupa prelungiri, intr-un meci in care si-a lasat mereu adversarul sa "adulmece" ideea unei victorii si a asteptat pina in ultimul moment pentru a-i da lovitura de gratie.
Ambele echipe, triple campioane mondiale, au inceput meciul in forta, chiar cu o usoara nervozitate. Germanii, aflati in cautarea primei victorii in fata Italiei la un turneu final de Cupa Mondiala, au jucat la intimidare, cu interventii la limita regulamentului asupra adversarilor, insa "centralul" mexican Benito Archundia a scos o singura data cartonasul galben din buzunar, in minutul 40, pentru Tim Borowski.
Prima mare ocazie a partidei a apartinut Italiei, in minutul 16. Profitind de faptul ca germanii au zabovit prea mult cerind penalti, pentru un presupus hent in careu comis de Andrea Pirlo, Totti l-a gasit foarte bine pe stinga pe Perotta, care a intrat in careu insa si-a prelungit putin mai mult balonul, permitindu-i portarului Jens Lehmann sa intervina.
La poarta cealalta, cel mai periculos s-a dovedit a fi Bernd Schneider, insa sutul sau de la 13 metri, din minutul 34, a trecut putin peste transversala. Astfel, Germania, gazda Cupei Mondiale, a intrat la vestiare, dupa primele 45 de minute, fara sa fi expediat vreun sut pe spatiul portii aparate de Buffon.
Italia, singura reprezentativa de la aceasta Cupa Mondiala, alaturi de Arabia Saudita, compusa doar din jucatori ce evolueaza in campionatul intern, a revenit de la vestiare hotarita sa transeze in favoarea sa soarta calificarii. Daca asalturile la poarta lui Lehmann nu au fost finalizate cu gol, la mijloc si in defensiva jucatoii lui Lippi au blocat foarte bine "masinaria" germana, astfel ca singurele solutii ale elevilor lui Klinsmann au ramas multa vreme suturile de la distanta, niciunul dintre acestea nedindu-i, insa, emotii lui Buffon. Abia in minutul 62 Germania si-a trecut in cont primul sut pe spatiul portii, la o faza creata tocmai de omul care a fost veriga slaba a defensivei gazdelor in acest meci, Arne Friedrich. Acesta i-a pasat in careu lui Podolski, atacantul a pivotat linga Materazzi si a incercat sa-l surprinda pe Buffon, care era insa bine plasat si a respins pina la Kehl, al carui sut a trecut mult peste transversala.
Daca Ballack si coechipierii sau au fost total lipsiti de inspiratie in apropierea careului lui Buffon, arbitrul mexican Archundia a vrut sa le dea un imbold, iar in minutul 82 a acordat o lovitura libera de la 16 metri pentru gazde, dupa ce a vazut fault la un duel aerian intre Cannavaro si Podolski, fara sa vada insa si ca acesta s-a petrecut in careu. Michael Ballack a sutat peste poarta si l-a scutit pe Archundia de criticile vehemente pe care le-ar fi stirnit un gol inscris in urma acestei faze.
Italia ar fi putut marca golul echivalent cu calificarea in finala in minutul 85, cind Totti l-a lasat singur pe Perrotta cu Lehmann, insa portarul german a reusit sa respinga din fata italianului pe care l-a si lovit cu cotul, in saritura.
La finalul celor 90 de minute scorul a ramas 0-0, iar Italia si-a mentinut invincibilitatea in fata Germaniei. In primele doua minute ale prelungirilor Italia si-a trecut in cont tot atitea bare, prin Gilardino si Zambrotta. Pina spre finalul primei reprize a prelungirilor niciuna dintre echipe nu si-a mai trecut in cont vreo ocazie clara, dar in minutul 105 Archundia s-a facut ca nu vede un fault asupra lui Totti la marginea careului, in pozitie centrala, iar Germania a scapat pe un contraatac finalizat de Podolski cu o lovitura de cap care i-ar fi putut pune probleme lui Buffon, daca ar fi prins cadrul portii.
A doua repriza de prelungiri a debutat furibund, Del Piero nereusind sa suteze din careul mic, iar Zambrotta trimitind in blocaj, pentru ca la poarta cealalta Podolski sa-l intinda serios pe Buffon, care a reusit sa respinga in corner.
Botezati "paraziti" de presa germana, italienii le-au lasat tot mai putine solutii jucatorilor lui Klinsmann. "Lenesii" din Peninsula au continuat sa joace organizat, insa ineficient si au lasat impresia ca s-au impacat cu ideea ca vor ajunge la penaltiuri. Totusi, in minutul 118, Pirlo l-a incercat pe Lehmann cu un sut de la 25 de metri, dar portarul german a respins in coner. Avertismentul lui Pirlo nu a fost luat in serios, iar in minutul urmator acesta a pasat pe culoar in careu pentru Grosso, care a inscris cu un sut la coltul lung, iar Italia deja se gindea la finala de la Berlin. Imediat dupa gol, germanii s-au aruncat cu disperare spre poarta lui Buffon, incercind o egalare in extremis, insa ultimul cuvint i-a apartinut lui Del Piero, care a dat lovitura de gratie in minutul 120A1 inscriind pentru 2-0, dupa o pasa primita de la Gilardino, si reducind la tacere un stadion intesat de monumente ale durerii.
Italia merge, astfel, la Berlin, unde va intilni, duminica, in finala, cistigatoarea celei de-a doua semifinale, dintre Portugalia si Franta, care se va desfasura miercuri, la ora 22.00, la Munchen.