Liga I la final, dar cu scandal | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Liga I la final, dar cu scandal

Preşedintele clubului ACS Poli Timişoara, Ioan Timofte, a declarat, după retrogradarea în liga secundă, că meciul direct dintre adversarele la retrogradare, Gaz Metan-FC Braşov, scor 1-1, a fost o "parodie".
"Nu am retrogradat astăzi, ci din cauza mai multor meciuri. Am asistat la o parodie la Mediaş. M-au păcălit până în minutul 60, apoi a fost o parodie. Supărarea este mare, dar de mâine ne apucăm de treabă. Sper să continuăm cu Alexa", a declarat Timofte la DigiSport.
Şi antrenorul Dan Alexa a afirmat că meciul de la Mediaş a fost "o ruşine": "A fost o ruşine de meci la Mediaş, îmi pare rău că nu am dat gol mai târziu. Vinovatul pentru această retrogradare sunt eu. Am ştiut ce mă aşteaptă, am ştiut că-mi asum un mare risc, nu am reuşit, este un mate eşec al carierei mele".
Formaţia ACS Poli Timişoara a retrogradat în Liga a II-a, în ciuda victoriei de pe teren propriu, de miercuri, scor 1-0 (1-0), din meciul cu echipa Concordia Chiajna, contând pentru ultima etapă a Ligii I. Unicul gol al meciului a fost marcat de Bărbuţ, în minutul 49, cu un şut la colţul lung.
Formaţiile Gaz Metan Mediaş şi FC Braşov au încheiat la egalitate, scor 1-1 (0-0), meciul susţinut, miercuri, la Mediaş, în ultima etapă a Ligii I şi s-au salvat de la retrogradarea în liga secundă. Pentru Gaz Metan Mediaş a marcat Vitinho 48, iar pentru FC Braşov a înscris Cristea 76.

Ioan Horoba dă vina pe jucători: „S-au înţeles între ei"

Preşedintele clubului Gaz Metan Mediaş, Ioan Horoba, a declarat, miercuri seară, după remiza din meciul cu FC Braşov, scor 1-1, că probabil jucătorii celor două formaţii s-au înţeles între ei să nu mai rişte după ce oaspeţii au reuşit egalarea.
"Am avut mari emoţii, dar este un egal convenabil. Alexa (n.r. - antrenorul ACS Poli Timişoara, Dan Alexa) se păcăleşte amarnic, dar nu a fost nimic aranjat. După egalarea Braşovului, jucătorii nu au vrut să mai rişte. Cred că s-au înţeles jucătorii între ei. După ce am marcat, am mai avut două ocazii clare şi le-am ratat. Mi-a fost teamă de acest meci, credeam că o să-l pierdem şi o să retrogradăm", a declarat Horoba la DigiSport.

Săgeata Năvodari a învins, dar a retrogradat

Echipa Săgeata Năvodari a retrogradat în Liga a II-a, deşi a învins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (2-1), formaţia CFR Cluj, într-un meci din etapa a XXXIV-a, ultima a Ligii I, disputat la Constanţa.
Golurile învingătorilor au fost marcate de Pană 5 şi Deletici 30, în timp ce pentru oaspeţi a înscris Deac, în minutul 57.
La partida de la Constanţa au asistat aproximativ 300 de spectatori.

FC Viitorul s-a salvat de la retrogradare

Echipa FC Viitorul s-a salvat de la retrogradarea în eşalonul secund, după ce a învins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (1-0), formaţia Ceahlăul Piatra Neamţ, într-un meci din etapa a XXXIV-a, ultima a Ligii I.
Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Mitriţă, în minutul 7. Tănase l-a lansat în adâncime pe Mitriţă şi acesta a înscris cu un şut plasat din 6 metri.
Unicul gol al meciului a fost marcat de Bărbuţ, în minutul 49, cu un şut la colţul lung.

Cine va juca în cupele europene

Steaua Bucureşti - campioana României - va evolua în preliminariile Ligii Campionilor. Astra Giurgiu (locul 2) şi Petrolul Ploieşti (locul 3) vor juca în preliminariile Ligii Europa. Şi Dinamo (locul 4) ar trebui să evolueze în preliminariile Ligii Europa, însă Comisia pentru acordarea licenţei a retras licenţa clubului pentru participarea în competiţiile de club UEFA în sezonul 2014-2015. Dinamo are 5 zile pentru a face apel. În cazul în care nu va primi licenţa, locul său va fi luat de CFR Cluj, ocupanta poziţiei a şasea la finalul campionatului.
Formaţiile Corona Braşov (locul 18), Săgeata Năvodari (17), ACS Poli Timişoara (16) şi FC Vaslui (locul 5) au retrogradat în liga secundă. Retrogradarea vasluienilor depinde de apelul la Tribunalul de Arbitraj Sportiv (TAS) de la Lausanne, după ce nu au primit licenţa pentru sezonul 2014/2015 al Ligii I. În cazul în care FC Vaslui va câştiga la TAS, va retrograda FC Braşov, ocupanta locului 15.