Meci la discreţia brăilencelor | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Meci la discreţia brăilencelor

Formaţia brăileană a mai bifat un succes în disputa de tradiţie cu Oţelul, unul cu atât mai preţios cu cât a fost obţinut chiar în propriul fieff al gălăţencelor. Practic, partida nu a avut istoric deoarece ea a fost la discreţia elevelor Alexandrinei Soare din primul şi până în ultimul minut de joc.
În primul rând, diferenţa a fost făcută de portari, Dana Goldic a prins din nou o zi bună şi a scos multe mingi grele şi, în cel de-al doilea rând, de duetul ofensiv Ada Moldovan şi Katalin Jenofi, care împreună au înscris jumătate din numărul golurilor realizate de formaţia vizitatoare. HC Dunărea a fost superioară la capitolul omogenitate precum şi la cel valoric, brăilencele fiind astfel în permanenţă la cârma partidei.
În prima repriză, în minutul 10 tabela indica un scor de egalitate, 3-3, însă opt minute mai târziu brăilencele conduceau cu 8-4. Oţelul s-a mai apropiat la o lungime în minutul 22, 9-8, pentru Dunărea, însă formaţia vizitatoare a mărit diferenţa la trei goluri, declaj care de altfel s-a consemnat şi la finalul primei reprize.
În repriza a doua, echipa antrenată de Alexandrina Soare a condus la 4-5 goluri, exceptând anumite momente când diferenţa a fost mult mai mare. Dunărea a condus cu 20-13 în minutul 38 şi cu 27-19, cu şapte minute înainte de finalul jocului, aceasta fiind şi cel mai mare declaj dintre cele două combatante în această partidă.
Pe parcursul meciului, Oţelul a jucat 6 minute în inferioritate numerică, Dunărea, 8 minute, Manuela Rădulescu fiind jucătoarea care în primele 15 minute ale partidei a fost eliminată de două ori.
"Echipa este în creştere de formă şi mă aşteptam să câştigăm acest meci, explicaţia fiind simplă, noi avem un lot cu jucătoare experimentate faţă de cel al Oţelului care are în componenţă handbaliste foarte tinere. Nicio echipă nu pleacă favorită ci trebuie să muncească meci de meci ca să câştige, iar eu sper să putem obţine alte două succese până la finalul acestui tur, atât pe teren propriu în partida de miercuri cu Tomis cât şi în deplasarea de la Roman", a declarat Alexandrina Soare.
Antrenorii Oţelului nu au dat niciun fel de declaraţii, în schimb jucătoarea Daciana Curtean a spus că victoria formaţiei brăilene este una meritată: "Dunărea a meritat să câştige acest meci, pentru că s-a văzut clar diferenţa de experienţă dintre cele două loturi".
Golurile formaţiei brăilene au fost înscrise de Moldovan 9, Jenofi 5, Luca 3, Tomuleanu 2, Mitrea 2, Rădulescu 2, Dancu 2, Drăguţ 2, Radovici 1 iar de la Oţelul principalele marctoare au fost Ţăcălie şi Grigore cu 7, respectiv 5 reuşite.